Nezdice na Šumavě – Obec Nezdice je v poslední době známa také díky Janě Wudy, která má v této šumavské obci vyhlášenou výrobu vinutých skleněných perel, které patří k tradičním šumavským výrobkům. Skleněné perly z Nezdic na Šumavě získala darem během nedávné návštěvy prezidenta republiky Václava Klause na Klatovsku také první dáma republiky Livia Klausová.

Když Jana Wudy do Nezdic na Šumavu před lety přišla a pustila se do domácí výroby skleněných perel, netušila, že se z této záliby časem stane její profese. Dnes se její výrobky pyšní značkou Šumava - originální produkt a její krámek, který má v nájmu od obce, se stal jednou z turistických zastávek v okolí.

„Skleněné vinuté perly se vyrábějí na sklářském kahanu, do kterého se vhání vzduch, který obsahuje propanbutan. Na takovém zařízení vyrábíme navíjením na kovové tyčinky naše perly. Je to ruční výroba, a tak neděláme žádné sériové výrobky, ale každý kus je jiný a originální,“ říká Wudy. V její dílně vznikal i dar pro „paní prezidentovou“. To byla reklama pro její dílnu, obec i Plzeňský kraj.

„Oslovila mne kancelář hejtmana Plzeňského kraje s tím, že jsem byla vybrána, abych připravila dar pro Livii Klausovou. Nebyl to jednoduchý úkol. Připravila jsem tedy jeden velký a jeden menší náhrdelník, náramek a náušnice. To vše v lososové barvě. Přidávaly se do tohoto výrobku i plátky zlata. Jsem ráda, že jsem mohla dar vyrábět, ale na druhou stranu se trápím tím, že už se nikdy nedozvím, zda se dárek paní prezidentové líbil, zda jsme se skutečně trefili do jejího vkusu. Největší radost bych měla, kdybych ji někdy viděla, jak má na krku můj náhrdelník nebo na uších mé náušnice,“ přeje si Wudy.

„Nejčastěji se mě lidé ptají, jak jsem se k této práci dostala. Já vždy říkám, že jiné holčičky si hrály s panenkami, ale já ne. Už jako dítě jsem milovala sklo. Měla jsem truhličku s blýskavými kamínky a střípky, kterou jsem opatrovala jako poklad a pořád jsem se v ní přehrabovala a právě sklo mě doprovázelo celým mým životem, a tak jsem u něj zakotvila. Vystudovala jsem sice gymnázium a technickou vysokou školu, přesto jsem se k mému milovanému sklu opět dostala,“ prozradila umělkyně.

Skleněné perly patřily v minulosti k typickým šumavským výrobkům. Používaly se totiž například jako korálky do růženců a podobně.

Během léta pořádá Jana Wudy ve své dílně v Nezdicích i kurzy výroby skleněných perel pro začátečníky a pokročilejší. Zájemci si mohou práci na kahanu vyzkoušet. V obchodě si mohou také zakoupit i různé skleněné výrobky.