V Janovicích nad Úhlavou a sousedním Veselí můžete navštívit hned tři místa: Prvorepublikovou zahradu, Zahradu S duší a také areál bývalého zámku, v Myslovicích pak zahradu U malíře. Připravené jsou pro vás komentované prohlídky i doprovodný program.

Víkend otevřených zahrad se letos koná 8. a 9. června. Do letošního ročníku se v Plzeňském kraji zapojilo přes třicet různých míst, mezi nimi historické, komunitní, běžné soukromé i certifikované přírodní zahrady. Majitelé přírodních zahrad se zavázali, že budou k půdě, rostlinám a živočichům přistupovat ohleduplně, bez použití chemických postřiků, hnojiv nebo rašeliny. Jak takové zahrady vypadají a fungují, se můžete přesvědčit i osobně i na Klatovsku.

Zahrada s duší propojuje rostliny s uměním

O přírodní Zahradu s duší pečuje rodina Papežů. Jan Papež pochází z prastaré zahradnické rodiny, jeho manželka Jarka, známá maková malířka, místo zdobí nápaditými dekoracemi. Pod mohutnými stromy si můžete prohlédnout přírodně laděné výsadby, obrazy nebo se zapojit do ukázek aranžování. Zahrada je pro veřejnost otevřena po oba dny od 9:30 do 17:00 hodin, komentované prohlídky se uskuteční v 10:00, 12:30 a 14:30 hodin. Najdete ji na adrese Veselí 34, vstupné je 80 Kč.

Prvorepubliková zahrada bohatě kvete nejen růžemi

Před pár lety se k bývalé mlynářské vile v Janovicích (adresa Mlýnská 214) vrátila bohatá zahrada v prvorepublikovém stylu, která navíc získala certifikaci ukázkové přírodní. Majitelé zde vytvořili hned tři části, takzvané bělidlo, okrasnou zahradu a zahradu užitkovou. Všechny budou přístupné v sobotu i neděli po celou otevírací dobu (9:30 až 17:00 hodin), třikrát denně, v 10:00, 12:30 a 15:00 hodin, se můžete těšit na komentovanou prohlídku. Vstupné 80 Kč.

Zahrada U malíře potěší milovníky venkovských zahrad

Zahradu U malíře najdete v Myslovicích nedaleko Klatov. Právě ona se stala první ukázkovou přírodní zahradou v Plzeňském kraji. Majitelka Věra Dvořáková zasvětí do tvorby zahrady, která dbá na zadržení dešťové vody a udržitelné hospodaření. Do Myslovic (č. 16) se můžete vypravit celý víkend od 10:00 do 17:30 hodin, komentované prohlídky jsou pro vás připravené vždy v 10:00, 13:00 a v 16:00 hodin. Vstupné 80 Kč.

Ve Veselí obnovují zámek i přilehlý park

Spolek Tvrz Veselí usiluje o záchranu veselského zámku a současně se snaží o zvelebení přilehlého parku. Za pomoci dobrovolníků je to úsilí na mnoho let. Můžete tak přijít partu nadšenců podpořit. Otevřeno bude po oba dny od 10:00 do 16:00. Pokud dorazíte na 14. hodinu, můžete se připojit ke komentované prohlídce zámku. Vstupné je dobrovolné.