Vietnamští obchodníci stále častěji expandují do malých měst a obcí také na Klatovsku, kde se ujímají malých obchodů, ale i restaurací. Tam, kde se obchody či hostince zavřely jako nevýdělečné, je tito obchodníci obnovili a drží. Zákazníci si je většinou nedovedou vynachválit. Na Klatovsku jsou však také místa, kde s Vietnamci rozvázali smlouvy. S jejich službami totiž nebyly obce spokojeny.

„Alespoň je konkurence a obchody nemají zbytečně natažené ceny. Když tam přijdete k Vietnamcům do obchodu i ve večerních hodinách, seženete všechno, co potřebujete," říká Zdeněk Zástěra z Měčína. Když do tohoto města přišli vietnamští obchodníci s tím, že tam budou podnikat, mnozí prodejci potravin ve městě i v blízkém okolí měli z této konkurence strach. Obchody ale vydržely, i když nějaké ztráty na tržbách zaznamenaly.

Také ve Švihově je asijský obchod v těsné blízkosti nákupního centra.

„Jsme tu už několik let a snažíme se, aby se u nás lidem líbilo," řekla Deníku vedoucí asijské prodejny ve Švihově Linh Phuong Van.

„Konkurence je znát, lidé jdou v dnešní době tam, kde je levněji. My jsme obchodem ZKD, a tak musíme držet ceny, jaké nám určí podnik a to se odráží na návštěvnosti i tržbách," řekla Deníku jedna ze zaměstnankyň prodejny, která s Asiaty sousedí, nepřála si však uvést své jméno.

Svůj obchod mají Asiaté i v Janovicích nad Úhlavou a v dalších městech. „Něco takové jsme ve městě potřebovali. Jejich obchody jsou plné zboží, čerstvé zeleniny i ovoce, mají všude čisto a hlavně, jejich otevírací doba je mnohem delší než u českých obchodníků," říká Oldřich Dvorský z Janovic , který jejich služeb také využívá.

Asijští prodejci však zacelují díru na trhu i na venkově. Tam se však už objevují problémy a asijští obchodníci zas tak oblíbení nejsou. V Křenicích na Švihovsku nemohli dlouho najít provozovatele do obecní prodejny.

Pak se podařilo sehnat vietnamskou obchodnici, která se obchodu ujala. Dlouho se však Křeničtí z nově otevřeného obchodu neradovali. „Nastaly problémy s otevírací dobou, hromadily se stížnosti od lidí, a tak jsme nájemní smlouvu obchodnici ukončili," informovala starostka obce Jana Vlčková. Nového nájemce obec do prodejny už nehledá. „Do nejbližšího obchodu to máme 3 kilometry. Kdo může, tak si nakoupí, když jede domů z práce a podobně. Jsme přesvědčeni o tom, že člověka, který by obchod chtěl v obci provozovat, neseženeme, a tak uvažujeme o tom, že z prodejny uděláme nový obecní úřad," dodala starostka. Také v Ježovech provozují asijští prodejci obchod i hostinec. „Služby by mohly být lepší, ale jsme rádi alespoň za to, co tu máme. Rozhodně se obchod u nás nedá srovnávat například s vietnamskými obchody ve Švihově a na dalších místech. Situace není růžová a my moc dobře víme, že bychom jen těžko hledali do našeho obchodu a hostince jiného nájemce," řekl starosta Křenic Pavel Křivohlavý.