„Byla to krásná podívaná. Hlavně pro moji šestiletou dceru. Pozorovali jsme je asi deset minut. Kočkovali se na silnici a vůbec jim nevadilo, že tam stojíme s autem,“ řekl Kůrka s tím, že to pro ně byla jedinečná podívaná, nikdy rysy mimo zoologickou zahradu neviděli. „Byl to neskutečný zážitek. Dcera z toho bylo unešená,“ dodal otec.

Podle mluvčího Národního parku Šumava Jana Dvořáka jde o vzácnou podívanou. „Zahlédnout takto párek divokých rysů, kteří se ještě nechají fotografovat, je opravdu unikátním zážitkem. Autorovi fotek nezbývá než gratulovat a trochu mu závidět,“ řekl Dvořák.

To, že zvířata nebyla tak plachá, jak by se dalo očekávat, vysvětluje tím, že to bylo s největší pravděpodobností tím, že se rysi nacházejí v době páření a nejsou tak obezřetní. „Je možné, že si na silnici „něco vyříkávali“, byli tak zaujati sami sebou a nevnímali tolik okolí. Je ale jisté, že pokud by fotograf vyšel z auta, zvířata by okamžitě zmizela,“ poznamenal mluvčí a tím, že nyní porovnávají fotografie se svými záznamy a pokusí se je identifikovat.

Ve spojitosti s krásnou podívanou chce NPŠ upozornit na to, že je nutné, aby řidiči jezdili po šumavských silnicích velmi obezřetně, protože pohyb zvířat po silnicích, i těch zvláště chráněných, je intenzivní.

Počet rysů na území NPŠ není prý možné přesně určit. Jejich areál výskytu dalece přesahuje hranice NPŠ. V rámci aktuálního projektu 3Lynx, který má za úkol zmapovat rysí populaci na části území Čech, Bavorska a Rakouska, konkrétně na 13 000 km², bylo zjištěno 107 rysů.