„Je to nádhera, když vidíte ty auta a ty lidi v těch uniformách, vracejí se vám vzpomínky jak na příjezd amerických vojáků, tak na jejich pobyt ve městě,“ vypráví s dojetím Marie Michlová z Klatov, které v roce 1945 bylo šest let. Spolu s manželem se přišla včera podívat na klatovské náměstí, kde se konaly oslavy osvobození.
„Pamatuji si to jako dneska, čekalo se tady na náměstí od oběda. Byla napjatá situace. Nakonec Američané přijeli někdy k večeru. Když jsme přišli ráno na náměstí, bylo plné aut, tanků a vojáků. Byli jsme tehdy kluci a s Američany jsme se zde tedy setkávali každý den až někdy do listopadu. Ubytováni byli různě po městě. Tady na náměstí, v průmyslovce, na Poprdě, ve vilkách k Vodojemu a na dalších místech. Poprvé v životě jsme viděli žvýkačku, čokoládu, dostávali jsme domů konzervy. Viděli jsme i sporty, které jsme do té doby neznali – třeba baseball. Pamatuji si dokonce utkání Klatovy versus americká armáda v basketbalu. V Klatovech se totiž hrávala liga a díky Američanům byl opraven sokolský stadion, kde pořádali různé atletické hry,“ pokračuje ve vzpomínání Karel Michl z Klatov.
Klatovské oslavy
Klatovské náměstív úterýodpoledne zaplnila historická vojenská technika 4. pancéřové divize, kterou obdivovali malí i velcí.
„Už jsme na cestách čtyři dny. Nebudete mi to věřit, ale se svým jeepem se květnových vyjížděk účastním už deset let. Jsem rád, že jsem k tomuto koníčku přivedl i syna, a tak dneska máme nejen jeep, ale i nákladní auto GMC 353 originál,“ chlubí se účastník spanilé jízdy veteránů Jan Poslušný z Příbrami.
„Prvního jeepa 110 jsem si pořídil v roce 1971. Od té doby blázním a peníze investuji výhradně do svého koníčku,“ dodal majitel historického vozidla.
Řadu diváků přilákal na náměstí před klatovskou radnici i vzpomínkový akt s kladením věnců u pamětní desky, spojený s projevy zástupců velvyslanectví i radnice.