Rodina Mlčochova, která žije v Malči na Sušicku, se do povědomí veřejnosti poprvé zapsala v říjnu roku 2011, kdy policie vyhlásila pátrání po jednom z devíti dětí rodiny, tehdy osmileté Perle, neboť mohla být podle ošetřující lékařky v ohrožení života. Po půl roce se holčička vrátila i s rodinou z jihu Evropy domů, živá a zdravá. Tři roky pak nebylo o Mlčochových slyšet, teď se ale dostali dokonce na filmové plátno. Dokument, který bude již brzy promítán v kinech, natočila debutující režisérka Eva Tomanová. Nese název Stále spolu.

Petr a Simona Mlčochovi (na snímku) spolu žijí dvacet pět let. Mají devět dětí, se kterými bydlí v maringotkách na šumavské louce – bez televize a tekoucí vody. Autoritativní Petr sám sebe nazývá „profesionálním otcem" a své potomky vede ke svobodě a souznění s přírodou. Zároveň se je snaží chránit před škodlivým vlivem konzumní společnosti. „Mlčochovi jsou něco jako přírodní úkaz, vy se neseznamujete s nimi, nýbrž oni s vámi. Od první minuty, dávno před tím, než se mi podařilo získat jeho důvěru, mě Petr fascinoval svou opravdovostí, se kterou žije i s rodinou v drsných podmínkách již dvacet pět let. V rámci své vize naplnil život svých dětí nepohodlím a odříkáním. Vybudoval vlastní království, kde se snaží navázat na životy prapředků z předminulého století a znovuobjevit dávno zapomenuté rodinné hodnoty, jakými je například sounáležitost. Pochopit jejich život znamená zároveň zpochybnit ten svůj. Otázka, která mě pronásleduje již dvanáct let, zní, zda se děti dokážou a budou chtít vymanit z všeobjímajícího vlivu svého otce," říká režisérka Tomanová a dodává, že film Stále spolu zkoumá, jaká je cena za svobodný život stranou společnosti, a ptá se, zda existuje recept na ideální rodinu.

„Alternativní způsob života, výchovy dětí, vzdělávání – to jsou pro mnoho z nás velmi aktuální témata k přemýšlení. Několik festivalových projekcí filmu Stále spolu se už konalo a následné vášnivé diskuze potvrdily, že téma samotné vybízí k mnoha úvahám. Ať už si totiž o Petrovi a Simoně a jejich životních postojích myslíte cokoliv, je užitečné pokusit se hledat argumenty a zamyslet se tak nad ideálem rodiny v dnešní době," doplňuje šéf distribuční společnosti Aerofilms Ivo Andrle.

Producentem filmu je Jiří Konečný. Film vyrobila společnost Endorfilm v koprodukci s Českou televizí. Film Stále spolu měl světovou premiéru v soutěži debutů prestižní mezinárodní přehlídky dokumentárních filmů IDFA v Amsterodamu, kde získal nominaci na nejlepší film.

Film vstoupí do tuzemských kin 21. května, vidět ho můžete i na Klatovsku. Ve čtvrtek 28. května bude promítán v klatovském kině Šumava. Kina v Sušici a Horažďovicích ho v květnovém programu nemají