Urologická klinika Fakultní nemocnice v Plzni je od ledna tohoto roku jedním ze tří zdravotnických zařízení v republice, které dokáže tuto nemoc vyléčit rychle a šetrně.

Laser green light (zelené laserové světlo) odpaří prostatickou tkáň s minimálním výskytem nežádoucích vedlejších účinků. Urologická klinika se navíc stala referenčním školicím centrem pro laserovou fotoselektivní vaporizaci prostaty pro střední Evropu.

„Naše klinika má v ČR největší zkušenosti s použitím laserů při terapii celé řady urologických onemocnění. S počtem 200 provedených laserových operací prostaty ročně patří mezi špičková zařízení v Evropě,“ uvádí přednosta kliniky Milan Hora. Díky statutu školicího centra se budou v Plzni školit a vychovávat odborníci z řad urologů ze Slovenska, Polska a zájem projevilo i Rakousko.

Klinika disponuje laserem green light. „Doposud jsme využívali 80wattový přístroj, nyní od 12. ledna máme 120wattový. Výhoda je v navýšení výkonu, zkrácení doby operace, a tedy lepších klinických výsledcích,“ popisuje lékař Jiří Klečka. K dnešku je jeho pomocí odoperováno asi 15 pacientů. Přístroj přemění laserový paprsek na teplo a to odpaří tkáň s minimálním krvácením. Rychlá je i rekonvalescence pacienta. Limit operace laserem je do 130 gramů velikosti prostaty, pak už přijde na řadu klasická otevřená operace. Druhý takový přístroj má u nás jen Vojenská nemocnice v Olomouci. Soukromé zdravotnické zařízení v Rokycanech pak vlastní jen 80wattový přístroj.

„Operace výkonnějším laserem znamená úsporu mnoha tisíc korun, nespotřebovávají se peníze určené pro zdravotní pojištění, protože pacient se vrací ihned do práce,“ chválí green light Klečka.

Nyní je čekací doba na operaci kolem šesti až osmi týdnů a předchází jí alespoň jedno vyšetření na místní klinice. Přijíždějí sem pacienti z celé republiky. Antonín Voska, který operaci podstoupil a již včera byl propuštěn domů, je například z Příbrami. „Operaci jsem potřeboval, ale pod nůž jsem se bál. O této metodě a o tom, že se dělá v Plzni, jsem se dozvěděl z internetu. Tak jsem neváhal a objednal se. Nyní se cítím dobře, nic mě nebolí,“ chválí si zákrok spokojený pacient.

V předchozích letech provedla FN Plzeň na své náklady asi 400 operací v hodnotě 10 milionů korun, pak byla nucena právě z nedostatku financí s tímto proplácením z vlastní kapsy skončit. Speciální optická vlákna, která se při operaci musí používat, totiž stojí okolo 20 tisíc na jeden zákrok. Pacient přitom neměl možnost si v rámci našich zákonů optická vlákna sám zaplatit, a tak musel podstoupit náročnější operaci. „Nyní se díky urologii podařilo, že i tuto novou metodu od roku 2009 proplácí všechny větší zdravotní pojišťovny,“ doplňuje Klečka.

„Plzeňská urologie je za nový přístroj vděčná. Můžeme se pak věnovat závažnějším onemocněním, jako je například rakovina prostaty,“ říká Hora. Tato nemoc se v roce 2005 dostala na čelo žebříčku nádorových onemocnění v celé republice. Předčila tak i doposud nejčastější rakovinu plic, která je nyní na druhém místě. Západní Čechy navíc patří mezi oblast s nejvyšším počtem nemocných touto zákeřnou chorobou u nás. „Proč tomu tak je, nevíme. Neblahé prvenství má ale Česká republika dokonce na celém světě, v roce 2005 onemocnělo téměř 5000 pacientů, v roce 1970 pouze 839,“ představuje statistiku Hora.