V noci a ve čtvrtek ráno sice pršelo, ve středu ale ještě před deštěm připadl čerstvý sníh a podle nejnovější předpovědi by mělo od pátečního noci a během soboty sněžit. Proměnlivé počasí ani déšť se zatím nepodepsaly na stavu sněhové pokrývky na sjezdovkách, kde stále leží v průměru 40 centimetrů.

„Pořád se lyžuje na všech hlavních sjezdovkách z vrcholu Špičáku a nikdo se nemusí obávat čekání na lanovku nebo vleky. Návštěvnost nebyla ani během prázdnin našeho domovského okresu Klatovy moc vysoká, lyžovalo u nás zhruba okolo 1000 lidí denně,“ říká k aktuálním podmínkám ředitel Ski&Bike Špičák Vladimír Kasík.

Příštím týdnem pak také končí poslední turnus jarních prázdnin, což znamená vyvrcholení letošní zimní sezony. Pokud počasí nepředvede opět nějakou zásadní „houpačku“ pojede se v sobotu 11.března oblíbení Jízda přes louži.

Jízda přes louži - 17.ročník

Sedmnáctý ročník divácké atrakce odstartuje v 15,30 hodin poblíž kiosku U Sekyrek (na dojezdu sjezdovky číslo 2 U Zalomeného). Přihlásit se lze opět pouze online na webu areálu spicak.cz. Od 14 hodin do cca 15 hodin se musí ještě online přihlášení soutěžící zaregistrovat u pořadatelů v prostoru u louže. Počet účastníků je z časových důvodů (závod musí skončit do tmy) omezen na maximálně 50.

Ples seniorů v Klatovech.
Senioři se bavili na plese, tanec si střihl i místostarosta s květinářkou

„Aktuálně už se nám online přihlásilo 48 účastníků, takže jsou už jenom dvě volná místa. Opravdu upozorňuji na to, že bez online přihlášení už nikoho na místě do závodu z kapacitních důvodů pustit nemůžeme,“ uvádí za pořadatele ze Ski&Bike Špičák Jan Kasík.

Pojedou se jako každoročně tři kategorie – lyže, snowboard a speciály. Startovné stejně jako divácké vstupné se neplatí. Diváků na tuto akci přijde pravidelně více než 1000.

Louže, jinak zhruba 20 metrů dlouhý a 1,3 metru hluboký „bazén“, na Špičáku vyhloubí bagr ve sněhu, jeho dno a boky se pokryjí nepropustnou plachtou a pak se napustí vodou z blízkého horského potoka. Viz ilustrační foto loňského roku 2022.

Závod má jedno léta neměnné pravidlo - kdo se při přejezdu louže nevykoupe, s jistotou vítězí. Po každém kole se zkracuje délka nájezdu a kdo jako poslední ve své kategorii spočine na lyžích, snowboardu nebo speciálu na druhém břehu (nebo dojede louží nejdál), je vždy „králem“ nejen louže, ale i špičácké zimní sezony.