To, že slaví tamní dobrovolní hasiči, nemohli lidé ve Švihově přehlédnout. Muži a ženy z Floriánova cechu se rozhodli oslavit 130. výročí s plnou parádou, a tak se z tamní hasičské zbrojnice vydal za značné pozornosti veřejnosti průvod na hrad. Šli v něm nejen hasiči se zástavami, ale i mažoretky a řízná dechovka.

„Je tu krásné prostředí, a tak věřím, že se tu bude všem líbit,“ vysvětlila starostka Sboru dobrovolných hasičů Švihov Milada Šperlová. Přiznala, že přípravy akce byly náročné. „Připravovali jsme se rok. Včera se ve výstavní síni na hradě konala slavnostní valná hromada, kde jsme seznámili mladší členy s historií sboru. Zároveň jsme ocenili členy za dlouholetou práci,“ uvedla Šperlová.

Spolu s kolegy přichystala všem příchozím bohatý program. Lidé mohli vidět historickou i moderní techniku, štafetu v podání nejmenších hasičů a další zajímavosti. Netradiční byl především „požár“ hradu, při němž hasiči nejen bojovali s plameny, ale i zachraňovali lidi z tanečního sálu.

Přínos SDH Švihov ocenil i tamní starosta Václav Petrus. „U nás jsou hasiči dvakrát důležitější než jinde. Všude hrozí oheň, u nás hrozí i voda,“ řekl Deníku první muž obce. A jaký dárek přichystala radnice pro SDH? „Podáme žádost na novou stříkačku a na rekonstrukci samotné hasičárny z regionálního operačního programu. Uvidíme, zda letos alespoň s jednou z žádostí uspějeme,“ dodal Petrus.