Nový přístroj k laparoskopickým operacím zkouší v těchto dnech chirurgové v nemocnici v Klatovech. Novinka, kterou v současnosti vlastní pouze několik větších nemocnic v republice, slouží k lepšímu perifernímu vidění během operace.

„Při laparoskopických operacích s našimi přístroji sledujeme plochý obraz na monitoru bez možnosti prostorového vidění,“ vysvětluje primář chirurgického oddělení Klatovské nemocnice, a.s., Jaromír Vondrů. „Přístroj pod názvem Viking MiniCAM System, který máme na zkoušku zapůjčený, prostorové vidění umožňuje, je tedy opticky dokonalejší a softwarově vylepšený. Obraz je přenášen na speciální malé obrazovky pro každé oko zvlášť na speciální přilbě, kterou má operující lékař,“ upřesnil primář.

Za pomoci zmíněného přístroje zkouší klatovští chirurgové operace žlučníku, kýly, slepého střeva a nyní se chystají i na tlusté střevo. „Laparoskopické operace provádíme denně zhruba tři až čtyři. To znamená, že zapůjčený přístroj by u nás našel využití,“ dodává primář chirurgie.

Pořizovací cena přístroje Viking MiniCAM System je tři miliony korun. „Samozřejmě se stavbou monobloku se bude hovořit o novém přístrojovém vybavení. Stejně jako jiné oblasti i zdravotnictví jde dopředu, takže za dva roky může být další mnohem dokonalejší přístroj, než je tento. Uvidíme, jaké budou možnosti na jeho nákup,“ říká Vondrů.