Sto kilogramů krmné mouky z místního mlýna spotřebovali kuchaři na přípravu extrémně lepivé bojové kaše pro kašovou bitvu. Ta vypukla úderem sobotní sedmnácté hodiny v rámci Slavností kaše na horažďovickém náměstí. Kaše létala náměstím všemi směry a nejednu dávku schytali i diváci a moderátor.

„Bylo to super. Nevěděli jsme, že to tady takhle žije. Přijeli jsme sem na vodu a o téhle akci se dozvěděli, proto jsme přišli a zúčastnili se. Bylo to naprosto senzační vybití, tohle jsme ještě nezažili,“ tvrdí Eliška Koutná a Judita Škodová. Kromě „bojové“ kaše, mohli návštěvníci slavností ochutnat i kaše „jedlé“ od kuchařů z řad místních lidí. Součástí slavností totiž bylo i vyhlášení nejlepších receptů a soutěž o nejlepšího jedlíka – Krále kaše 2009.

„Soutěžící navařili 150 litrů kaše, na které si všichni pochutnali. Vařila se jak kaše pohanková, tak kaše krupicová. Hned se po nich doslova zaprášilo,“ říká za pořadatele Karel Šťastný.

Soutěžní klání o největšího jedlíka letošního roku měla hojné zastoupení, a tak se jedlo hned ve dvou kategoriích.

„Nečekali jsme, že o krupicovou kaši bude takový zájem a tak jsme měli strach, že jí bude málo. Nakonec to dobře dopadlo. Soutěžící kaši dostali oslazenou jak cukrem, tak kakaem,“ pokračuje Šťastný.

V kategorii dětí se absolutním vítězem v pojídání kaše stal Honza Vrzal ze Zářečí a v kategorii starších se královnou kaše 2009 stala Kateřina Kmínková.

„Slavnosti kaše se u nás začaly pořádat v roce 2007 jako připomínka krále Kaše Rudolfa I. Habsburského, který zemřel právě při obléhání Horažďovic,“ popisuje důvody slavností další organizátor Josef Chalupný.

I přes drobné dešťové přeháňky mohli návštěvníci a obyvatelé Horažďovic navštívit řemeslnný jarmark. Nechyběli kejklíři, divadelníci, muzikanti a zpěváci, netradiční pouťové atrakce a spousty jídla i pití všeho druhu.

„Moc se nám tu líbilo stejně jako loni. Má to svoji neopakovatelnou atmosféru a kouzlo,“ říkají návštěvníci města Marta Zindulková a Martin Kučera.

Akce přilákala během víkendu do města pod starobylou Práchní několik stovek diváků.