„V letošním roce budete potkávat policisty v ulicích i v parcích Klatov více než v minulosti,“ slíbila na včerejší akci Prima Den s Deníkem na klatovském náměstí, kde jsme s občany řešili problematiku vandalismu a nepořádku, okresní mluvčí Policie ČR Dana Ladmanová.

Téma diskuse vybrali čtenáři v internetové anketě na www.klatovsky.denik.cz.

Spreji postříkané fasády domů, psí extrementy v ulicích, injekční stříkačky v parcích, poničené lavičky, rozlámané stromky, mládež kouřící a popíjející alkohol v ulicích města. Tohle všechno si přejí čtenáři Deníku z Klatov vymýtit. „Vandalismus stojí naše město velké peníze. Částky se pohybují v milionech korun ročně. Snažíme se situaci řešit a jsem přesvědčen o tom, že se to už lepší. Alespoň co se parků ve městě týče. Naše město zaměstnává v rámci veřejné služby lidi, kteří jsou dlouhodobě evidováni na úřadu práce. Využíváme je pro úklidy parků i ulic. V terénu jsou nepřetržitě a myslím si, že to je znát,“ řekl na pódiu při besedě se šéfredaktorem Klatovského deníku místostarosta města Jan Vrána.

Občané si stěžují také na to, že městská policie nepokutuje znečišťovatele města.

„Pokuty samozřejmě padají, jsou přestupková řízení. Mnohé věci se ale snažíme řešit také domluvou,“ tvrdí František Kacerovský, který bude od 1. července novým šéfem klatovských strážníků.

„O vandalismu víme, víme také, kde se problémová mládež schází. Víme kde jsou největší problémy. Nemůžeme být ale všude. V Klatovech máme třiadvacet strážníků městské policie. Na směně jich je šest. Během dne se musíme věnovat celé řadě úkolů. Jsme na přechodech u škol, několikrát denně vyjíždíme k drobným krádežím do supermarketů a podobně. Zaměstnávají nás i špatně parkující řidiči. Na některých místech Klatov je kamerový systém který nám ulehčuje práci, přesto se budu snažit o to, aby strážníci městské policie byli v ulicích vidět častěji,“ sliboval Kacerovský.

Akce přilákala na náměstí stovky lidí. Bohatý byl i doprovodný program, plný krásných dívek z agentury Delija Models Klatovy, byly zde finalistky soutěže Dívka Šumavy, tančila skupina Rytmik pod vedením Ivety Lízancové, zpívala Diana Havlovicová a barmanskou show předvedli studenti ISŠ Klatovy Marek Malát a Miroslav Drastich. Studenti Střední zdravotnické školy zdarma příchozím měřili tlak i tuk v těle. Součástí programu byla i ukázka hasičské párničky z roku 1881, kterou představil Sbor dobrovolných hasičů v Klatovech. Prezentovala se zde také Policie ČR.

„Bylo to hezké, myslím že se to povedlo. Deník čteme pravidelně a proto jsme sem přišly,“ říkala divačka Hana Vodičková z Klatov, která přišla na akci i s vnučkou Maruškou. Tu zaujaly soutěže u stánku partnera akce – společnosti Klasa.