„Asi nejcennějším kouskem letošního setkání je Ford T z roku 1914, který má čtyřlitrový motor. Je chloubou snad každého setkání, na které dorazí,“ pochvaluje si účastník setkání Jiří Herman z Chebu, který přijel do Běšin se svojí Pragou Piccolo již podruhé.

„Moje pragovka je z roku 1928, má litr obsah, je to čtyřválec a jede tak průměrnou rychlostí 65 kilometrů za hodinu. To svědčí o tom, že jede opravdu vyhlídkovou rychlostí. Tomu, abych s ní mohl jezdit na setkání a srazy, předcházely dva roky tvrdé práce. Koupil jsem ji totiž v jednom bazaru za 160 tisíc korun. Byl to ale naprostý šrot. Kdo říká, že si veterána postavil naprosto sám, neříká pravdu. Vždyť se to musí dát do lakovny, čalouníkovi, chromaři, nakoupit spousty věcí a náhradních dílů, takže si musíte připravit minimálně 200 – 500 tisíc korun. Pak ale budete mít naprosto perfektní auto, na které bude spolehnutí a které vás přežije. Já ročně najedu s pragovkou tak 2– 3000 kilometrů. V mé sbírce ale není jediná. Mám ještě Pragu Lady z roku 1938 a na každodenní ježdění používám ještě felicii. S ní jezdíme po dovolených, na nákupy, do práce, k vodě, na výlety,“ pochvaluje si Herman.

Z dalších předválečných kousků na Jízdě Klatovskem jsme mohli obdivovat vozy různých domácích značek.

„Tatra, škoda, aero, praga, ale i zahraniční vozidla fiat, BMW, citröen a další byla opravdovými lákadly. To vše doplňovaly i motocykly jak předválečné, tak i poválečné výroby,“ popisuje přihlášené stroje organizátor setkání Jiří Krejčí.

Veterány jsme mohli o víkendu potkat i na silnicích. Během spanilé jízdy Klatovskem „brouzdaly“ na devadesátikilo­metrové trati vedoucí okolím Klatov. V kempu pak pokračovaly v sobotu večer dovednostní soutěže, které jsou vždy divácky velmi atraktivní.

Chybět v Běšinech nemohl ani Vladislav Mayer, který se přijel pochlubit s vozem DKV z roku 1939.

„K Jízdě Klatovskem tady v Běšinech mám vřelý vztah. Bydlím sice v Rokycanech, ale odsud pochází naše rodina, která se zde připomíná již v roce 1650. Zajímavé na tom je hlavně to, že všichni z tohoto rodu byli v okolí Klatovska, a v Horažďovicích hostinskými,“ říká Mayer, který na sraz přijel se synem.

„Byla to paráda. Veterány mám moc rád a jezdím je obdivovat na různé akce pravidelně. Jednou bych si chtěl také něco podobného pořídit. Musí to být paráda projet se v některém z těch starých kousků,“ sní Zbyněk Housar z Klatov. „S průběhem akce jsme byli spokojeni,“ zhodnotil průběh akce Krejčí.