Již jubilejní 10. ročník Dne klatovského vikariátu se konal v sobotu. Jde o setkání věřících vikariátu Klatovy, což je zhruba polovina klatovského okresu kromě Sušicka a Horažďovicka, jak nás informoval vikář Antonín Bachan. Tyto dny založil bývalý okrskový vikář Josef Žák. První setkání se konalo v roce 2002 v Klatovech, později se začalo střídat ve městech Plánice, Švihov, Nýrsko a Klatovy, což jsou současná sídla farností římskokatolické církve.

Vikář Bachan zahájil celodenní program krátkým proslovem a společně se všemi lidmi i několika modlitbami. Poté přivítal všechny přítomné také starosta Nýrska Miloslav Rubáš, který tradičně chodí na tato setkání. Zavzpomínal na historii Nýrska a informoval o tom, že kulturní dům byl poskytnut Domovu dětí a mládeže, který v něm již v současné době sídlí.

Dalšími hosty byl nýrský farář páter Petr Jandera a bývalý farář nýrské farnosti páter Josef Šimsa. Hlavním hostem letošního setkání byl karmelitánský kněz a vysokoškolský pedagog Cyril Vojtěch Kodet, který přednesl dvě přednášky na téma křtu. Osobnost otce Kodeta je mnohým dobře známá, často přednáší na různých křesťanských setkáních, zejména pro mládež, je autorem několika knih a také často vystupuje na TV Noe.

„Je to akce, která svým způsobem byla vynucena, protože víme, jaký je duchovní stav našeho národa a zvláště těchto končin Klatovska a příhraničí. Bylo potřeba nějaké setkání, kde se sejdou věřící, ale třeba i tací, kteří se hledají nebo i nevěřící. Není to zde uzavřeno jen pro věřící, ale je to pro všechny i ty, kteří se nehlásí k ničemu, kteří se přijdou jen podívat. Je to den, který by měl člověka trošku vytrhnout z všedních starostí a povznést ho trochu duchovně a myšlenkách, které budou padat dnes při přednáškách o pátera Kodeta, kterého já považuji za nejlepšího kazatele u nás. Myslím, že to bude posilou pro všechny, kteří zde jsou. Kvůli němu sem chodí i mladší lidé. Na tato setkání chodí okolo 300 lidí, což si myslím, že je na zdejší poměry dobré,“ informoval Bachan.

Zájemci měli po celý den příležitost ke svátosti smíření, byly k dispozici tři zpovědnice.

„Chodím na takové akce pravidelně, moc se mi líbí. Nemohla jsem si dnešní akci nechat ujít, i když se mi špatně chodí. Myslím si, že kdyby vstoupil do podvědomí mladých například páter Kodet, kdyby ho slyšeli přednášet, tak by určitě nevynechali žádná další setkání,“ řekla Jarmila Brunnerová z Klatov.
Na závěr setkání se uskutečnila pontifikální mše svatá sloužená plzeňským biskupem Františkem Radkovským s přítomnými knězi.

Programem hudebně doprovázela klatovská skupina Plamínky. Také pro děti byl připraven zajímavý program, který vedla sestra Gonzaga z kongregace Školských sester de Notre Dame.