Město udělalo úpravu pravidel zadávání veřejných zakázek. Na prvním místě chce zajistit kvalitu díla, na místě druhém chce v rozumné míře využít pracovní síly regionu.

„Chceme záruky a kvalitu. Vycházeli jsme z dosavadních zkušeností, které se projevují v rozhodnutích úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Konkrétní možnost, kterou teď město získává, je například to, že v rámci stanovení kvalifikačních kritérií budeme posuzovat, zvlášť u těch větších zakázek, takzvané finanční zdraví uchazeče o zakázku. Budeme od něho vyžadovat doklady, které nám ukáží jeho ekonomickou situaci,“ informoval místostarosta Klatov Jiří Štancl.

Pravidla rozlišují zakázky na malé do šesti milionů korun a velké nad šest milionů korun. Cena jako jediné kritérium se stanoví pouze v případech, kdy půjde například o výrobky, které mají nějak jednotně definované vlastnosti.

„Například odbor chce koupit auto, kritériem bude motor o objemu 1,6, klimatizace a podobně. Takhle zadá požadavky a jediným kritériem je pak cena. Jde-li ale o stavbu nebo dokonce o architektonickou podobu něčeho, tak potom vybrat nejlevnější nabídku není vhodné,“ doplnil místostarosta.
V tom případě bude chtít město znát uchazeče a vědět, jestli bude schopen dodržet záruční lhůtu. V případě architektonické soutěže musí firma garantovat kvalitu a nebude rozhodovat pouze cena. Klatovy tímto chtějí minimalizovat možnost, aby zakázku získala firma nestabilní, krachující nebo firma zaměstnávající jednoho člověka.

„Znamená to, že už by se neměla opakovat situace, která nastala, když Stavební podnik dokončil stavbu bytových jednotek v Plánické ulici. Dodržel smlouvu, ale poté zkrachoval. Pětiletá záruční lhůta je nám tak k ničemu. Navíc tam jsou konstrukční vady, které budou stát další peníze, a reklamaci nemáme po kom uplatňovat. Kdyby se tehdy postupovalo tímto způsobem, tak už bychom do podniku viděli a jistě by tam byly nějaké signály. Město by na to mohlo reagovat už v soutěži,“ dodal Štancl.

Město také chce pomoci snížit nezaměstnanost v regionu, která se několik posledních měsíců pohybuje okolo deseti procent. „Další z důvodů, proč jsme k této změně přistoupili, je, že víme, jaká je míra nezaměstnanosti na Klatovsku a rádi bychom v rámci zákona pomohli. V určitých zakázkách stanovíme přesný procentní podíl, který by měl být naplněn místními pracovními silami. A už je na firmě, jestli zdejší lidi zaměstnává, nebo je přijme na dohodu. Hlavně si vydělají místní obyvatelé. Všechny dosavadní úpravy pravidel se pohybují v mezích zákona,“ zakončil Štancl.

Firmy na Klatovsku rozhodnutí radních vítají. „Oni na to konečně v Klatovech přišli? Určitě tohle rozhodnutí vítáme. Když chce někdo kvalitu, nemůže chtít nejnižší cenu. Naše firma už získala několik zakázek od města, například jsme pracovali na kulturním domě nebo na kině Šumava. Ceny možná máme vyšší, ale práce jsou kvalitní,“ sdělil ředitel stavební firmy Josef Šimáček.

„Samozřejmě, že toto rozhodnutí města vidíme jako plus, je to určitě větší šance i pro menší firmy a hlavně místní lidi,“ uvedl jednatel další stavební firmy Stanislav Brand.