Klatovy – Zhruba dvě stě stromů padne v rámci první etapy znovuoživení klatovského „velkého" parku – Mercandinových sadů. Práce začaly už loni na podzim.

„První etapu lze popsat jako nápravu škod vzniklých v průběhu času. V jejím rámci je celkově řešena zeleň a odbahnění rybníka. Obojí by mělo být dokončeno v první polovině letošního roku, ve druhé polovině roku bude následovat obnova cest a veřejného osvětlení," informoval klatovský místostarosta Václav Chroust.

Důvodem kácení je zejména zdravotní stav stromů, který město nechalo posoudit odbornou firmou. „Od konce ledna přijde na řadu i ošetření stromů a posléze i náhradní výsadba. Celkem je káceno cca dvě stě stromů, náhradní výsadba přímo v Mercandinových sadech počítá s pětašedesáti novými stromy plus zhruba dvěma tisíci šesti sty převážně listnatými, ale i jehličnatými keři," upřesnil Chroust.
Nutnost kácení chápe Klatovan Karel Sláma. „V Klatovech jsem už přes čtyřicet let a nepamatuji se, že by se v parku dělalo něco většího. Celou dobu jen chátrá. Takže nějaký zásah určitě potřebuje a samozřejmě pokud tam jsou stromy ve špatném stavu, musí se holt porazit," řekl Deníku.

Obnova zeleně přijde celkem na 10,2 milionu korun, z toho 7,6 milionu korun pokryje dotace. Do odbahnění rybníka město investuje celkem osm milionů korun, město získalo dotace ve výši 4,7 milionu korun. Obě dotace jsou z Operačního programu Životní prostředí.
Ve druhé etapě půjde o zatraktivnění parku. „Bude se řešit například nové využití kolonády nebo doplnění areálu parku o další prvky. Jde o to, lépe zapojit sady do života města," doplnil Chroust.

David Kojan