Výzkumné tvářecí centrum pod vedením Bohuslava Maška vyvinulo zcela novou technologii, díky které dokáže změnit strukturu oceli. Inspiraci čerpá tento vědec a vynálezce hlavně v přírodě. Řídí se krédem, že nepracuje na ničem, co už bylo vymyšleno.

„Vyvíjíme zde například nové, vysoce pevné a houževnaté materiály. Díky zcela nové technologii tixoforming, kterou zatím na světě ještě nikdo nevymyslel, dokážeme zdeformovat ocel na kašovitou hmotu a zní vytvořit nové součástky o nichž se nám dříve ani nesnilo,“ říká Mašek. Na levnou ocelovou trubku o průměru palce tak lze zavěsit například plně naložený kamion.

Na unikátní technologii přitom vědec přišel tak, že přešlapoval na písčitém mořském pobřeží. „Když měnil podupáváním strukturu písek, proč stejný princip nevyzkoušet na oceli,“ vysvětluje Mašek s tím, že nyní mají možnosti vytvářet ještě exotičtější struktury.

Vědecký tým tvoří převážně mladí lidé do 35 let. „Potřebujeme tu mladé nezarezlé mozky, které se nebojí vstoupit do dobrodružné vědy,“ dodává Mašek.