"Všechny domečky, které sem byly přeneseny z různých koutů jihozápadních Čech, tak jsou nyní otevřeny. Jsou u nich řemeslníci, kteří předvádí řemesla našich předků, která ovládali ještě začátkem minulého století," uvedl za pořadatele Zdeněk Svoboda.

U domečků svoji práci ukazuje kovář, košíkář, návštěvníci poznají i práce na tkalcovském stavu, na kolovrátku, výrobu medu a medových výrobků, výrobků z kůže další.

Příchozí se ale kromě řemesel dozvědí i mnohem více o skanzenu. "Jde o příjemnou akci. Skanzen často znamená něco, kde se zastavil čas a my chceme ukázat, že ten čas se nezastavil, že i takové domky nám mohou připomenout dovednosti našich předků, kteří toho moc k životu nepotřebovali a často si vystačili s tím, co našli kolem sebe," sdělil Svoboda.

Svěcení zvonů ve Strašíně.
Strašínskému kostelu věnoval nové zvony bratr Anděl, peníze získával různě

Součástí jsou i komentované prohlídky s bývalým kastelánem Petrem Mejstříkem, který byl u všech převozů domečků. Některé se převážely v celku, jiné po částech a průvodce o všem barvitě vypráví tak, že si člověk dokáže dané situace plně vybavit. "Stavby byly přeneseny na půdorysy původních staveb z předhradí, takže se to nabízelo jako záchranná plocha pro stavby, kterým hrozil zánik," poznamenal Svoboda.

Akce se koná také v neděli, v pondělí i v úterý, a to od 10 do 17 hodin.