Jako jedno z prvních měst v Plzeňském kraji a v České republice vůbec realizuje město Švihov pilotní projekt komunitního kompostování bioodpadů v městské sídlištní zástavbě. Město tím chce zlepšit služby v oblasti nakládání s odpady pro občany města a připravit se na zpřísňující se požadavky legislativy v této oblasti.
„Pro realizaci projektu jsme zvolili sídlištní zástavbu v ulicích Čechova, Kolářova a Školní. Tato oblast zahrnuje celkem devět bytových domů s 60 bytovými jednotkami, ve kterých žije 155 obyvatel města. Právě v těchto lokalitách je vhodné uplatnit třídění bioodpadů, tedy odpadů organického původu, formou komunitního kompostování,“ říká Martina Kašparová z Městského úřadu ve Švihově.
Do sídlištní zástavby byly umístěny dva kusy komunitních kompostérů s celkovým objemem 1800 l a osm kusů plastových kompostérů na celkový objem 5 760 l. Náklady na pořízení těchto nádob činili 66 000 korun. Padesáti tisíci korun přispěl na projekt Krajský úřad Plzeňského kraje a šestnáct tisíc korun pak investovalo ze svého rozpočtu město Švihov. Do nádob, které byly umístěny ve městě 26. června, mohou obyvatelé bezplatně odkládat zbytky z ovoce a zeleniny, zbytky jídel z domácnosti, uschlé květiny, listí, trávu, plevel a další bioodpady, které se přirozeným procesem aerobního rozkladu za pomoci mikroorganismů a žížal přemění na kompost, tedy na kvalitní a na živiny bohatou zeminu.
Někteří občané žijící v uvedených lokalitách hledí přesto k projektu s nedůvěrou a obávají se, že komposty budou v blízkosti jejich domů zapáchat.
„Tento proces probíhá řízeným způsobem a tak při dodržení základních a obecných pravidel pro kompostování nedochází k tvorbě zápachu,“ popisuje Kašparová.
„Vedeme osvětovou kampaň mezi obyvateli, to proto aby měli dostatek potřebných informací. Naší snahou je zapojit do projektu co nejvíce obyvatel, protože maximální účast lidí třídících bioodpady je základním předpokladem pro úspěch celého projektu,“ říká tajemník města Zdeněk Urbánek.
„V současné době byl vybrán i správce kompostérů, který bude dohlížet na chod kompostoviště, jeho stav a čistotu okolí. Stal se jím Antonín Hušek,“ informovala Martina Kašparová.
Vzniklý kompost bude nabídnut k odběru obyvatelům, kteří se do třídění bioodpadů zapojili a dále ho město využije na vlastní pozemky s veřejnou zelení.
„Kompost máme u domu a tak ho využíváme. Museli jsme si pořídit domů zvláštní koš a teď pečlivě třídíme. Myslím si, že pro ekologii je to určitě dobré a užitečné,“ říká jedna z obyvatelek města Iveta Bláhová.
„Věříme, že tento projekt má řadu pozitivních přínosů pro občany, město i životní prostředí a že se do něj občané ve vybraných lokalitách zapojí. Zatím mám z posledních čtrnácti dnů dobrý pocit,“ věří v úspěšnost Martina Kašparová z Městského úřadu ve Švihově.