„Mnoho druhů ptáků čeká náročný podzimní tah na jejich zimoviště. Pojďte se na tyto ptačí cestovatele podívat společně s ornitology přímo do terénu,“ zve všechny zájemce Václav Kovář z Nepomuckého ornitologického spolku, který akci pořádá.

První říjnový víkend je již tradičně zasvěcen Festivalu ptactva, v rámci kterého organizují pro veřejnost ornitologové vycházky do přírody spojené s pozorováním ptáků a dalším doprovodným programem.Účastníci mají možnost získat mnoho informací jak o jednotlivých druzích, jejich životě, ohrožení a možnostech ochrany, tak o fenoménu ptačí migrace obecně. „Lidé, kteří přijdou do Švihova, uvidí odchyt a kroužkování ptáků. Připravena pro ně bude i výstavka a ukázky budek. Trasa měří asi dva až tři kilometry a není nijak náročná, zúčastnit se mohou i starší lidé či maminky s kočárky. Jde se za každého počasí, samozřejmě ale doporučuji adekvátní oblečení,“ upozorňuje Kovář.

Za pozorováním ptáků se o tomto víkendu vydají lidé nejen v České republice, ale i v dalších zemích po celé Evropě. Během vycházek zaznamenávají všude ornitologové data o celkovém počtu pozorovaných druhů a jedinců ptáků, nejčastěji pozorovaných druzích, vzácných druzích apod. Data ještě na konci víkendu jednotlivé země zpracují, vyhodnotí a pošlou evropskému koordinátorovi.