O sto sedmdesát včelstev a ještě větší množství úlů přišli během letošního roku včelaři na Klatovsku kvůli moru včelího plodu.


„Zaznamenali jsme na Klatovsku během letošní sezony dvanáct ohnisek nákazy. Jednalo se především o oblast Javorná – Petrovice u Sušice – Velhartice – Mokrosuky – Ujčín – Nalžovské Hory – Letovy – Čejkovy,“ říká Vlastimil Liška z Krajské veterinární správy pro Plzeňský kraj – inspektorátu Klatovy.


„Chovatelé, kteří smrtelnou nákazu u svých včel objevili, přišli o vše – úly, včelstva, ale i pomůcky, které byly s nakaženými včelami ve styku. To všechno se muselo pod dohledem komise spálit. Jinak se totiž v takovém případě nedá legálně postupovat,“ informoval Liška.


Krajská veterinární správa vyhlásila v okruhu postižených míst ochranné pásmo, kvůli kterému mají tamní včelaři zakázány veškeré přesuny včelstev. Ve zmíněné oblasti je také zvýšený veterinární dohled. „Dá se říci, že v současné chvíli neevidujeme na okrese Klatovy žádné nakažené včelstvo. Další kontroly se budou provádět na přelomu února a března 2009. Hrozba zde totiž stále trvá,“ doplnil informace Liška.


Včelař Miroslav Hanzlík z Nýrska říká, že loňské ztráty, které na včelstvech utrpěl, už vyrovnal.


„Přišel jsem v loňském roce o dvacet včelstev. Včelařství se věnuji od roku 1974, kdy jsem se přiženil do včelařské rodiny. Za těch více než třicet let včelaření jsem se s tak kritickým stavem včelstev nesetkal. Nakoupil jsem nová včelstva, a tak jich obhospodařuji v současné době devětatřicet. Včelařství totiž není žádný levný koníček,“ vysvětluje Hanzlík.


Pro příklad uvedeme, že loni třeba nýrská organizace včelařů zazimovala 904 včelstev. Kvůli nákaze přišla o 320 včelstev.


Obnoveno jich letos bylo 247 díky dotaci Ministerstva zemědělství ČR. Letos včelaři v Nýrsku zazimovali 800 včelstev.


„Situaci sledujeme, včelstva máme vyčištěna, přeléčena a doufáme, že se nic podobného už nikdy nebude opakovat,“ míní předseda nýrské organizace Českého svazu včelařů Ladislav Toman.