Soutěž je rozložena do čtyř dnů a účastní se žáci 6. až 9. tříd, každá třída zvlášť. Šestý ročník připravuje jednohubky, sedmý obložené chlebíčky, osmý zeleninové saláty a devátý pokrmy z kuřecího masa s přílohou.

Každý rok se přihlašuje okolo padesáti dětí, výjimkou byl rok 2007, kdy se jich přihlásilo 71. Největší počet žáků se hlásí většinou ze šestých tříd. Soutěží vždy ve dvojicích. Myslím si, že zájem o tuto soutěž je velký, protože je to něco jiného než matematické a fyzikální olympiády, sportovní soutěže a podobně. Děti takovou změnu vyhledávají, dozvídám se, že některé nejsou doma vpuštěny do kuchyně, tak se rády zapojí tady a chtějí zkusit vařit,“ informovala organizátorka soutěže Danuše Hrubá.

Výkony soutěžících hodnotila osmičlenná porota, která byla složena ze čtyř učitelů a čtyř zástupců jednotlivých tříd. „Porota hodnotí vzhled, chuť, vůni a přístup, to vše bodujeme jako známkami ve škole. Na konci se body sečtou a dvojice s nejmenším počtem bodů obsadí první místo,“ vysvětlila členka poroty učitelů Pavla Böhmová.

Soutěžící, kteří se umístí na prvních třech místech, jsou odměněni drobnými cenami. „Za první místo vždy dávám kuchařku, za druhé například měchačky nebo kráječe na jablka, letos jsem udělala výjimku a dostanou Nuttelu, což děti ocení, a za třetí zápisník na kuchařské recepty,“ doplnila Hrubá.

Porotci z řad žáků si soutěž užívali, někteří tam byli už poněkolikáté. „Moc se mi tady líbí, jsem zde už od pondělí. Vždy se přejím, že to ani není možné. Nejvíce mi zatím chutnaly chuťovky a dnes se těším na to kuřecí maso,“ řekl jeden z členů poroty žáků Jakub Gothard.

„Já už jsem byl v porotě vloni, takže už vím, co mě kdy čeká, ale těšil jsem se na to. Vždy mám největší chuť na jídla deváťáků z kuřecího masa,“ uvedl další porotce Vítek Hránek.

Žáci se na soutěž každý rok těší a najdou se mezi nimi i tací, kteří se přihlašují každý rok. „Jsem zde už podruhé a moc mě to baví, protože můžeme mezi sebou soutěžit. Jsem vždy zvědavá, jak nám porota jídla ohodnotí,“ sdělila Tereza Peksová.

„Přihlašuji se už od šesté třídy. Nejvíce mě baví asi tento ročník, protože tady už můžeme pořádně vařit. Vaření mě baví, v minulých ročnících jsem obsadila druhé a třetí místo,“ pochlubila se Lenka Zlochová.

Mezi soutěžícími bylo i několik zástupců z řad chlapců. „Vaření mě baví, protože to jde pak sníst. Chodím na tuto soutěž už čtyři roky, nejhorší asi bylo dělat jednohubky. Dnes mě vaření baví, je to takové pestřejší,“ vysvětlil Vítek Chalupecký.

V kategorii šestých tříd zvítězily Tereza Holá a Kristýna Ježková, v kategorii sedmých tříd vládli Dominik Štít a Jakub Kothera, kuchařům v osmých třídách kralují Luboš Tůma a Pavel Brejcha a v kategorii devátých tříd patřilo prvenství Lucii Česákové a Gabriele Turkové.