Město Plánice přišlo ve středu ráno o svůj vánoční strom. Ten zdobil tamní náměstí více než třicet let. Vedení města se totiž rozhodlo, že ozdobu města pokácí.

„Strom na plánickém náměstí stál v těsné blízkosti budovy radnice a kanalizační jímky. Kořeny stromu zasahovaly pod historickou budovu úřadu a strom dokonce narušoval pravidelně i opěrnou zeď. Při dvaceti metrech výšky byl už pro své okolí hodně nebezpečný,“ říká tajemník města Plánice Milan Vojta.
Od stromu, který stínil budovu městského úřadu, je dokonce vlhká zeď.

„Pokácení stromu projednala rada města. Bylo vydáno rozhodnutí o pokácení, které nabylo právní moci. Nic tedy nebránilo tomu, aby byl strom poražen,“ pokračuje tajemník.

I přesto, že se po Plánici objevily anonymní letáky informující veřejnost o záměru radnice pokácet chloubu města a vyzývající lidi k tomu, aby zastavili kroky radních, žádní odpůrci kácení se proti akci radnice veřejně prezentovat v Deníku nechtěli.

Oslovení obyvatelé Plánice, kteří kácení stromu včera na náměstí Františka Křižíka sledovali, se záměrem radnice souhlasili.

„Je dobře, že se strom porazil. Je vysoký a nebezpečný. Při velkém větru se už hodně kymácel, ještě že se tady nikomu nic nestalo. Radnice slíbila, že tu vysadí strom nový, tak jsem spokojená. Se stromy je to prostě jako s lidmi. Když zestárnete, musíte pryč,“ říká obyvatelka Plánice Miloslava Krátká.
Podobný názor má i Marie Mertlová. „Byl to krásný strom, který nám dělal radost o Vánocích. Ale už dlouho se mluví o tom, že je špatně zakořeněný a že může být pro chodce i motoristy nebezpečný. Minulé vedení města tu už pár stromů porazilo a nikomu to nevadilo. Musíme to prostě pochopit,“ dodala Mertlová.

Proti pokácení stromu se negativně nepostavil ani Spolek pro ochranu přírody Ořešák v Plánici.

„Kdyby šlo o starou lípu nebo nějakou vzácnou alej, určitě bychom se proti záměru radnice razantně postavili. Samozřejmě, že je nám stromu líto. Smrk na náměstí ale není původní dřevinou, navíc narušoval základy budovy,“ informovala předsedkyně sdružení Ivana Matějková.

Poražený strom bude nahrazen ihned novou výsadbou.

„V místech pokáceného smrku vysadíme dvanáctiletý smrk stříbrný o velikosti čtyř metrů. Ke zdi radnice bude umístěná izolační fólie, aby kořeny nešly do zdiva,“ vysvětlil Vojta.

Takzvaný vánoční strom, jak mu lidé v Plánici říkali, zasadil vedle radnice jeden ze zedníků, kteří pracovali na výstavbě kanalizační jímky v sousedství budovy městského úřadu před třiatřiceti lety.