Vánoční prázdniny si děti v některých školách na Klatovsku užijí o dva dny déle. Volno dostanou třetího a čtvrtého ledna. Ředitelé škol využívají své pravomoci a vyhlašují ředitelské volno. Důvody jsou různé, někde si od volna slibují úsporu v nákladech na topení, jinde využijí volno ke školení učitelů.

Školy ušetří peníze

Jednou ze škol, kde si děti užijí delší volno, je Základní a Mateřská škola v Kolinci. „Rozhodl jsem se, po konzultaci se zřizovatelem, vyhlásit pro žáky ředitelské volno, a to na třetího a čtvrtého ledna. Dětem se prodlouží prázdniny a škola uspoří nemalé peníze za topení," řekl Deníku ředitel školy Stanislav Vrba. Finanční důvody hrály svou roli i v Horažďovicích. „Jeden z důvodů, proč u nás vyhlašujeme ředitelské volno, je úspora finančních prostředků. Ale hlavním důvodem je nutnost proškolit pedagogický sbor. Pedagogové ze základní školy učí dopoledne, umělecké školy naopak odpoledne. Během roku tedy není moc možností, aby se vyučující sešli," sdělila zástupkyně ředitele Hana Stulíková.

Rodiče mají starosti

Z prodloužených prázdnin mají velikou radost děti. Nadšení školáků nesdílejí jejich rodiče. Někteří si musejí vybírat dovolenou, jiné svěří děti prarodičům. „Dcera se na volno těší, já už takovou radost nemám. Musím si vybrat dovolenou a nebo se domluvit s babičkou na hlídání. Rozumím tomu, že pro školy je asi snadnější dát dětem volno, než je mít dva dny ve škole. Ale nám rodičům to přidělá starosti," konstatuje Dagmar Svačinová z Horažďovic. „Jedna dcera má klasické prázdniny a druhá dostala v jiné škole ředitelské volno. Dcery jsou už velké, postarají se o sebe naštěstí samy," řekla Deníku Petra Zechová z Biřkova.

Volna navíc si neužijí děti v Klatovech, ani jedna z oslovených základních škol ředitelské volno nevyhlašuje. Žáci proto nastoupí do škol ve čtvrtek 3. ledna. „Studenti budou v pátek 21. prosince končit dříve, škola pro ně končí ve 12 hodin. Do lavic se všichni studenti vrátí třetího ledna," informoval zástupce ředitele Vyšší odborné školy a Obchodní akademie v Klatovech Jiří Bureš. Klatovští studenti tak mohou závidět studentům z Horažďovic a Sušice, kde si středoškoláci užijí volno až do 6. ledna.