„Jako všude jinde, i na našich rybnících se ztrácí voda. Tam, kde byl plný stav, jsme hluboko pod normálem. To má za následek, že se rybníky rychleji oteplují a dochází tam častěji k výskytu řas a sinic," řekl Deníku ředitel společnosti Klatovské rybářství, která hospodaří na zhruba čtyřech stech rybnících rozesetých po celém Plzeňském kraji i za jeho hranicemi, Václav Voráček.
Okysličováním vody rybáři osazenstvu rybníků nepomáhají, udělali by jim tím prý spíše medvědí službu. „Zvířili bychom bahno na dně a bylo by to ještě horší. Ono když svítí slunce a voda je zelená, tak pracuje klasická fotosyntéza a ta vodní plocha se okysličuje. Mnohem horší by bylo, kdyby bylo v těchto teplých dnech zataženo. To by pak rostliny a řasy kyslík spotřebovávaly a z vody ho tak odčerpávaly," uvedl Voráček a dodal, že situace naštěstí zatím není nikde tak kritická, aby rybáři museli přistoupit k odlovům a převozu ryb do sádek.

Byli ovšem nuceni výrazně ubrat krmné dávky pro ryby, neboť by se kapři a spol. mohli v poloprázdných rybnících sami otrávit látkami, které vylučují, například čpavkem. „Dieta" se samozřejmě negativně projeví na hmotnosti ryb.

„Dělali jsme kontrolní odlovy. Z hlediska zdravotního stavu jsou ryby v naprostém pořádku, ale co se týče přírůstků, tak ty jsou slabší. A musím přiznat, že i do budoucna to vzhledem k předpovědím vidím velmi černě," uzavřel Voráček.