Vánoční svátky jsou vnímány jako dny, kdy se scházejí rodiny. Lidé se obdarovávají a sdílejí klid a pohodu v rodinném kruhu. Ne všichni ale mohou slavit Vánoce v tomto duchu. Někteří jsou nemocní a musejí zůstat v nemocnicích, jiní rodinu nemají.

Svátky v nemocnici

V Nemocnici následné péče v Horažďovicích zůstalo i o Vánocích přibližně 110 pacientů. Mnozí z nich jsou plně imobilní a vyžadují trvalou péči. „O pacienty se stará stejný počet personálu jako během roku, na ranní směně slouží osm zdravotních sester, čtyři sanitářky, čtyři sanitáři a čtyři pomocnice. V noci slouží polovina personálu. Pacienti musejí dostat najíst, v kuchyni je proto šest kuchařek. O zázemí se starají topič a údržbář," říká ředitel nemocnice Martin Grolmus. Sestry se snaží pacientům zpříjemnit pobyt v nemocnici. „Jsme tady pro ně, myslím, že většina z nich to ví. Pacientům zpíváme, snažíme se jim vytvořit domácí prostředí," konstatuje sestra Pavlína Hlaváčová. „Nejen u nás platí, že lékař léčí, ale příroda uzdravuje. Já osobně jsem v práci ráda, těším se, že večer přijdu domů do hotového," usmívá se sestra Dana Vožková. Jedním z pacientů, kteří tráví Vánoce v nemocnici, je Zdeněk Holý, který na Štědrý den slaví zároveň své osmdesáté druhé narozeniny. „Jsem nešika, spadl jsem ze schodů a pochroumal si koleno. To je úraz, který znám, totéž jsem si udělal před lety na motorce. Tady v nemocnici se o mě starají dobře, ale to víte, jsem bývalý lesák, jsem zvyklý běhat. Nejraději bych měl křídla a uletěl odtud," směje se Holý.

Ježíšek v Klokánku

Ježíšek zavítal i do Klokánku v Janovicích nad Úhlavou. Některé děti slaví Vánoce tam. Společnost jim dělají tety. Děti večeří salát a řízek. „Těším se na dárky. Byl jsem hodný, Ježíšek mi určitě něco přinese," nemůže se dočkat malý Daniel. „Mám na bytě čtyři děti. Tomáškovi je šest let, Daníkovi tři a půl roku, Petrovi pět a Lucince dva a půl roku. Děti v Klokánku slaví už třetí Vánoce," konstatuje teta Miroslava Radoková.

Některé „klokaní" děti si mohou Štědrý den užívat i mimo Klokánek. Čtyři děti z jednoho bytu oslaví Vánoce u tety doma. Z Klokánku odjíždějí tři děti, čtvrtého sourozence si děti vyzvednou v nemocnici, kde se léčí z angíny. „Děti jsou v Klokánku od května. Když jsme zdobili byt, říkaly mi, že vánoční výzdobu ještě neviděly. A když budou hodné, čeká na ně i Ježíšek," říká teta Ludmila Nováková. A děti se na Vánoce se vším, co k nim patří, náležitě těší. „Dostanu cukroví a asi i nějaké dárky," směje se malý Rostík.