Letošní Vánoce budou levnější, a to díky dlouhodobě klesajícím cenám některého zboží. Právě různé akční zboží si Češi doslova zamilovali a hojně cenově výhodných nabídek různých super a hypermarketů využívají. V konkurenci se neztrácejí ani malí prodejci.

Oděvy, obuv, sportovní vybavení, elektronika, drobné elektrospotřebiče, přístroje do domácnosti, knihy, hračky a CD nosiče jsou nejčastějšími vánočními dárky. Kdo uvažuje o jejich koupi i letos, zajásá. Ceny jsou nižší než loni.

„Teď je třeba správný čas na koupi nového jízdního kola. To se dneska sežene od pěti tisíc korun. Máme i kola za sto tisíc korun i více. V současné chvíli mají ve většině obchodů až 30% slevy, kterých zákazníci využívají. Například kolo značky Wheeler máme zlevněné ze 40 na 33 tisíc korun. Jízdní kolo a nebo cyklo vybavení je vždycky pěkným dárkem pod stromeček,“ říká Václav Vachtl z prodejny Cyklosport Pitstop v Klatovech.

Na své si přijdou i milovníci značkového oblečení. „U různých značkových triček a mikin máme 50 – 70% slevy. Zájem je obrovský,“ pokračuje Vachtl.
V posledních dnech a týdnech jde nejvíce na odbyt také satelitní technika a přijímače pro pozemní digitální vysílání.

„Každoročně před Vánoci se dobře prodávají televizory. Letos samozřejmě rovnou se septoboxem. U televizorů se například jejich cena snížila zhruba o dvacet procent. Hodně se nakupují věci pro domácnost jako třeba ledničky, mikrovlnné trouby, rychlovarné konvice. Je vidět, že se již blíží Vánoce, protože lidé slev v obchodech využívají a začínají postupně dárky nakupovat,“ říká Jiří Dubský z prodejny Elektro Astra v Klatovech.

Obchody se plní zbožím i zákazníky. Levněji totiž nakoupíte i potraviny a potřeby k pečení. O 30 % je levnější mouka a o 35 % cukr. Další zboží se prý ještě bude zlevňovat.

„Naši zákazníci si častěji kupují základní suroviny pro domácí přípravu pokrmů, jako je například máslo, mouka, kořenová zelenina, maso. Zvláště na Vánoce chtějí své blízké pohostit a využít při tom rodinných receptů. Zároveň však vánoční tabuli každoročně doplňují nějakou delikatesou či ji obohacují netradičním druhem masa či uzenin,“ řekl Deníku Jiří Kytýr, mluvčí řetězce Albert.

„Pomalu nakupujeme už věci na vánoční pečení. Pak by toho bylo moc najednou. Kupujeme cukr, mouku, tuky na pečení, strouhaný kokos, mandle, ořechy, marmelády, čokolády. Každý měsíc se koupí něco. Snažíme se sledovat akční letáky. Občas se prostě dá něco výhodně nakoupit. Každá ušetřená korunka je dobrá,“ směje se důchodkyně Eva Klepsová z Klatov.

Elektroniku nebo hračky pro děti se slevou 30 % nabízí i klatovské hypermarkety. Ty chystají vánoční slevy klasických potravin, zejména cukru, masa a masných výrobků či sýrů. Na vánoční sortiment najedou velké nákupní řetězce už začátkem listopadu.