„Půjde o kompletní výstavbu a přebudování stávajícího areálu na Samotách. V tuhle chvíli společnost Trigema, která vlastní a provozuje ski areál Monínec ve Středních Čechách, velmi intenzivně pracuje na tom, aby během příštího roku zahájila stavbu velkého areálu u nás. Město vychází tomuto projektu maximálně vstříc. Na Samotách by tak vznikl nejmodernější ski areál v republice. Stavba svým významem určitě přesáhne Železnou Rudu,“ uvedl starosta Železné Rudy Filip Smola.

Areál by měl být v provozu celoročně, kdy přes léto by sloužil pro cyklisty a turisty a v zimě pro zimní sporty.

Zatím ale vše není tak jasné, firma má plány větší, než na které nám zatím všechna povolení. „Cílem developera i nás je propojit lanovku i sjezdovku až na tzv. Magistrálu, která vede přibližně 200 metrů nad stávající sjezdovkou. Problém je, že tato část leží na území Národního parku Šumava. Ten v tuhle chvíli neumožňuje vykácet danou část. Jsme ale v úzkém kontaktu s parkem a hledáme řešení, jak vykácet nálet. Trigema již podala žádost o stavební povolení, alespoň na kratší variantu bez oněch 200 metrů. Oficiálně nám slíbili, že příští rok začnou se stavbou,“ řekl Smola.

DVA VELKÉ AREÁLY

Velikostně se dá dle jeho slov areál srovnat s areálem na Špičáku, takže Železná Ruda bude mít již dva velké areály. „Odhadovaná investice je okolo 350 milionů korun,“ poznamenal Smola.

V areálu se počítá s rozšířením lyžařských ploch, novým zasněžovacím systémem pro oba svahy, výstavbou odpojitelné šestisedačkové lanovky a vleků. „Počítáme s výstavbou a rekonstrukcí stávajících objektů v areálu. Stavby budou vycházet z místních přírodních stavebních materiálů v kombinaci s bílými omítkami, tmavě hnědými střechami a skleněnými plochami výplní otvorů. Hlavní budova areálu bude ve spodní části vleku. V této patrové budově bude samoobslužná restaurace s terasou. V podzemním podlaží, kam bude bezbariérový přístup přímo z parkoviště, budou provozní a obchodní prostory a sociální zařízení,“ uvedl za společnost Trigema Radek Polák.

Počítá se i se stovkami parkovacích míst.