Její první zastávkou bude kašperskohorský dětský domov. „Za šedesátiletou historii našeho domova je to druhá návštěva z Hradu, jako první u nás byl v 90. letech pan prezident Havel. Pro paní Zemanovou jsme připravili program a máme pro ni i dárky. Ty jsou pochopitelně překvapením, ale mohu prozradit, že jeden vyrobily naše děti," uvedla ředitelka domova Marie Kučerová.

Z domova se prezidentova manželka přesune do nedalekého muzea historických motocyklů a jízdních kol. „Máme tady řadu unikátů, ale protože přijede na Klatovsko, chci jí prezentovat především lokální výrobce," prozradil majitel muzea Zdeněk Bálek. Dodal, že pro první návštěvu z Hradu v historii muzea mají připravený dárek, který je ale tajemstvím.

Návštěvu Klatovska zakončí Ivana Zemanová v Muzeu Šumavy v Sušici, kde se na její příjezd pilně připravovali. „Jde o historicky první návštěvu někoho z Hradu v našem muzeu. Samozřejmě dbáme na to, aby bylo vše nachystané a uklizené. Pro paní Zemanovou i paní Bernardovou (manželka hejtmana – pozn. aut.), která ji doprovází, máme připravené dárky. Přichystali jsme knihy, které se týkají historie Šumavy. Zejména pro paní Zemanovou, která se zajímala o zaniklé šumavské obce," uvedla ředitelka muzea Zdeňka Řezníčková a dodala, že se návštěva může těšit na unikátní sušický betlém a také na sklářskou a sirkařskou expozici.