Padesát let stará plechová střecha nad tělocvičnou základní školy Švihov je již v havarijním stavu a potřebuje nutnou opravu. Město požádalo o dotaci a chce situaci řešit už během letních měsíců.

„Letošní zima ukázala, že stav střechy je opravdu kritický. Když na střeše leží sníh a led, hromadí se tam tající voda v okapech a zatéká do tělocvičny. Situace byla letos opravdu kritická,“ popisuje důvody nutné rekonstrukce starosta města Švihov Václav Petrus.

Když napadl sníh, museli hasiči, údržbář i pracovníci města a rodiče nastoupit na brigádu a sníh ze střechy tělocvičny pravidelně odstraňovat. Čistit se musely i okapy, a to v týdnu i o víkendech.

„V tělocvičně se chytala voda do nádob a neustále se muselo vytírat. Voda zatékala i do elektrických rozvodů. V tělocvičně jsou dřevěné parkety a obložení, což voda ničila. Máme nyní plesnivé stěny, z venku opadává vlhká omítka. Budeme moc rádi, když město pomůže situaci vyřešit,“ pokračuje ředitelka školy Jaroslava Suchá.

Město Švihov požádalo Plzeňský kraj o dotaci na opravu střechy tělocvičny. I když žádalo o částku 600 tisíc korun, dostalo jen 250 tisíc korun.

„S ohledem na výši „přiklepnuté“ dotace jsme museli po dohodě s krajským úřadem přehodnotit náš záměr na opravu střechy s rozpočtem přesahujícím jeden milion kuru. Chtěli jsme totiž uvést střechu do takového stavu, aby byla připravena i na případnou přístavbu další sportovní haly, se kterou počítáme v období budoucích pěti let. Teď střechu zabezpečíme jen podle našich finančních možností,“ říká starosta Petrus.

Kromě krajské dotace se o další náklady postará společným dílem město Švihov a základní škola Švihov. Ti uhradí 40 % nákladů. Střecha nově vyjde na téměř půl milionu korun.