Navíc schválila bezplatné využívání dřevěných prodejních stánků v rámci farmářských trhů v Sušici. V Klatovech mají poplatek minimální, prodejců mají dostatek, rušení tak neplánují.

„Farmářské trhy se v Sušici pořádají od roku 2011, ale vzhledem k relativně vysokým poplatkům v řádu stokorun je zájem o trhy ze strany prodejců čím dál tím nižší. Pro srovnání v okolních městech jako Nepomuk nebo Strakonice nejsou poplatky žádné, v Klatovech je poplatek pouze 75 Kč. Z tohoto důvodu jsme podpořili zrušení poplatků včetně bezplatného využití městských stánků. Dále chceme ve spolupráci se Sušickým kulturním centrem změnit koncept trhů tak, aby každé trhy měly své téma a byl zde například stánek s tvořením pro děti. Věříme, že zrušení poplatků a změny zatraktivní trhy jak pro prodejce, tak pro návštěvníky z řad místních i turistů,“ uvedl radní Pavel Hais.

V Klatovech tyto kroky neplánují. „V Klatovech máme zvýhodnění prodejců na farmářských trzích v rámci vyhlášky o místních poplatcích. Konkrétně se platí 20 Kč za jeden metr čtvrteční prodejní plochy. Prodejci mají zájem o účast na farmářských trzích, ale je to i díky mojí kolegyni, která vyhledává aktivně i další prodejce, abychom měli pestrý sortiment. Na říjen 2019 se opět připravuje tradiční zabijačka na klatovském náměstí,“ uvedla ředitelka Městského kulturního střediska v Klatovech, které farmářské trhy pořádá, Věra Schmidová.

Ilustrační foto.
Opraví čápům komín