V SOŠ a SOU Sušice byla otevřena nová auto-elektro dílna, která vznikla za jeden rok ze starých garáží. „Rozhodli jsme se to zde zmodernizovat pro elektro obory a hlavně pro výuku ohledně moderních elektrických a hybridních aut a veškerého příslušenství v moderních autem. Museli jsme zajistit nové výukové prostory tak, aby byly vybaveny technikou a zařízením, které umožňuje se v tomto ohledu vzdělávat,“ řekl ředitel SOŠ a SOU Sušice Jaromír Kolář.

Dílna vznikla díky evropským dotacím, které činily v tomto případě zhruba 10,5 milionu korun, celkové náklady jsou okolo 15 milionů korun. Na akci se finančně podílel také Plzeňský kraj.

Sledování hokeje Česko - USA v Klatovech.
Hokejová euforie v Klatovech. Fanoušci sledovali hromadně vítězství nad USA

Dle ředitele školy jde o jednu z nejmodernějších dílen v současném českém školství. „Věřím, že nyní budeme schopni oboru autoelektrikář nabídnout velmi dobré podmínky na výuku a následně i velmi dobré podmínky na uplatnitelnost v zaměstnání. Myslím, že žádná podobná dílna minimálně v našem kraji není, především zaměřením a vybavením, protože je zde skutečně to nejnovější, co je nyní na trhu ve vztahu k elektromobilitě a hybridním automobilům,“ poznamenal ředitel.

Zájem o obor autoelektrikář je dle Koláře dostatečný vzhledem k tomu, jak početně třídu obsazují. „Nenabíráme celé třídy, ale tak do osmnácti žáků a to z důvodů následné uplatnitelnosti v naší lokalitě. Celou třídu bychom na trhu práce neuplatnili,“ vysvětlil ředitel školy.

Jahody v Klatovech.
Jahody už červenají a jahodárny na Klatovsku spouštějí prodej, lidé si připlatí

Dílna nebude jen pro autoelektrikáře, ale i pro automechaniky, mechaniky a opraváře vozidel.

Škola se snaží neustále studenty motivovat a rozšiřovat jejich dovednosti a znalosti. V minulém roce například představila sportovní kabriolet Kaipan, který žáci sami pod dohledem učitele složili. Nyní už se chystá další podobný vůz, tentokrát na elektrický pohon.