„Výbornou houbou, která dokáže nahradit dršťky v klasické dršťkové polívce je kotrč kadeřavý. Je to velmi voňavá a chuťově senzační houba. Největším jejím problémem je ale čištění. To jde opravdu hodně špatně. Když se vám ji ale podaří očistit, pochutnáte si. Na talíři je senzační i hlíva dubová, kterou lidé vůbec nesbírají. A pozor, nepříliš vzhledný, ale úžasný je rosol huspenitý, který se dá jíst naprosto syrový a v kombinaci s citronem a solí je obzvláště lahodný,“ dával o víkendu v sušickém muzeu na třetím ročníku výstavy hub tipy na jejich úpravu v kuchyni mykolog Svatopluk Ján z Klatov.

Výstava hub kterou připravilo tradičně Sušické gymnázium spolu s Muzeem Šumavy v Sušici a Mykologickou společností byla letos opět velice úspěšná.

"Pochlubili jsme se tu zhruba dvěmi sty druhy hub. Na jejich sběru se podílelo asi čtyřicet lidí, převážně studentů sušického gymnázia, děti ze Základní školy v Hartmanicích a další spolupracovníci a přátelé. To co se jim podařilo nashromáždit je opravdu unikátní,“ říká hlavní organizátor akce Ladislav Fedor.

Největší „bombou“ letošní výstavy byl hřib žlutý, který prý patří mezi velmi vzácné houby. Nalezen byl na Klatovsku. „Pro lidi, kteří se mykologií a houbami zabývají, je tato výstava skvělou podívanou a pastvou pro oči,“ nechal se slyšet starosta města Petr Mottl.

Obyvatelé Klatovska nosili houby do muzea i během výstavy. Přítomní mykologové zde působili především jako odborná poradna. „Lidé našli nějakou houbu, nevěděli co to je, tak ji přinesli a chtěli ji od nás identifikovat. Opravdu letos nosili skvosty a tahleta výstava byla tedy jasným důkazem toho, že na Klatovsku houby letos rostou,“ pokračuje mykolog Pavel Štastný.

Houby vystavené v Sušici byly nasbírány v okolí Kašperských Hor, Hartmanic, na Kolinecku a Klatovsku.

„Letošní houbařská sezóna byla středně úspěšná. Závěr léta a začátek podzimu byl hodně suchý a tak nebyla úroda hub až tak velký zázrakem. Výjimkou ale byla Šumava, kde bylo hodně srážek, a tak i tam bylo dostatek hub. Teď netrpělivě všichni houbaři čekají na podzimní deště a hřibovou vlnu, která zatím stále nepřichází. Houby bohužel rostou kde chtějí, kdy chtěj,í a vždycky tam, kde nechceme aby rostly,“ směje se Pavel Štastný.

Výstavu hodnotili velmi kladně i samotní její návštěvníci. Renata Volfová přivedla i své děti: „Jsem opravdu překvapena tím, jaké druhy tady na výstavě jsou a co vlastně všechno v našich lesích roste. Přiznám se, že většinu hub vidím poprvé v životě a vůbec by mě nenapadlo je někde utrhnout a doma uvařit,“ dodala Volfová.