„Původně chtěli jednat jen s vedením města, ale chtěl jsem, aby u toho byli všichni zastupitelé," vysvětlil starosta Sušice Petr Mottl.

Zastupitelům i účastníkům z řad veřejnosti, kterých se sešlo několik desítek, přiblížil, jak by nové obchodní centrum mělo vypadat. Kromě prodejny Kaufland tam podle něj bude i řada dalších obchodů různých značek s obuví, módním oblečením, sportovním oblečením a potřebami a podobně. „Za těmito obchody či značkami musí nyní obyvatelé Sušice jezdit nejblíže do Klatov nebo do Plzně. Jde o komplex obchodů, který by mohl vhodně doplnit sortiment služeb ve městě," vyzdvihl přínosy Přichystal.

Podle některých obyvatel města, kteří na zastupitelstvo kvůli plánům s areálem SOLO dorazili, by však nové obchodní centrum s Kauflandem v místech, kde už nyní stojí čtyři markety, až takovým přínosem pro Sušici nebylo. „Sušice není nafukovací. I když tu bude další obchod s potravinami nebo jiným zbožím, lidé si více nekoupí. Celkový objem nákupů se nezmění, ale lidé, kteří nakoupí v novém obchodě zase ubudou jinde," obával se možného dopadu na další sušické obchodníky například Karel Požárek. „Spíše bych tam viděl něco s větší přidanou hodnotou. Například plochy pro menší výrobu, kde by lidé dostali dobře zaplaceno a ty peníze by pak zase nechali v Sušici," navrhl.

Dalšímu zástupci veřejnosti se nelíbilo plánované bourání. „Staré sirkárny by byla škoda, nešlo by ji nějak využít?" zeptal se Petr Procházka. Podle majitele Solodooru Martina Davida, který se zastupitelstva také zúčastnil, však využití starých budov není reálné.

„Smysluplné využití jsme hledali od roku 2009 a za sedm let jsme nebyli schopni najít investora. Jsou to budovy postavené od konce 19. století do roku cca 1960. V současnosti jsou na vše už úplně jiné normy a rekonstrukce budov za jakýmkoliv účelem by přišla na stovky milionů korun," konstatoval David.

SUŠICKÁ ŠKODOVKA

Další účastnici z řad veřejnosti zajímalo, jestli město uvažovalo o odkupu areálu. „Je to podobné, jako to bylo v Klatovech s obchodním centrem Škodovka. Tam také po otevření obchodního centra spousta firem zkrachovala, takže i tady by to mělo podobné dopady na město. Neuvažovalo město o odkupu aspoň historické části areálu?" ptala se žena. „Uvažovalo se o převedení „domečku" do majetku města, ale jinak by majitelé areál rádi prodali jako celek," reagoval na dotaz Mottl.

O možnosti odkupu areálu, jak již Deník informoval, zastupitelé mluvili na zasedání v září letošního roku. K žádnému konkrétnímu závěru ale nedošli. Diskuzi na toto téma navrhla zastupitelka Milena Naglmüllerová s tím, že majitelé by za areál chtěli sto padesát milionů korun. „Chtěla jsem jen vědět, jestli se zastupitelstvo v tomto složení chce touto otázkou vůbec zabývat," uvedla tehdy Naglmüllerová.

Cílem zástupců firem spojených s projektem je podle Přichystala pokračovat v diskuzi, a to i přes probíhající soud s městem, a dosáhnout případně změny územního plánu. „Že se musíme s městem soudit, nás samozřejmě netěší," konstatoval na zastupitelstvu Přichystal.
„Myslím, že tam nezaznělo nic nového, co by nezaznělo na předchozích jednáních, byl to takový delší diskuzní příspěvek," uzavřel Mottl.

Postoj města je podle něj jednoznačně dán platným územním plánem. „Pokud jde o ono omezení rozlohou tisíc metrů čtverečních, může si každý ze zastupitelů myslet, jestli to je, nebo není správné, nicméně rozhodnutí o změně územního plánu bylo většinové. To všichni zastupitelé ctí a o další změně územního plánu neuvažujeme," konstatoval Mottl.

SOUDÍ SE KVŮLI 
ÚZEMNÍMU PLÁNU

Jednání o stavbě obchodního centra v areálu SOLO už se vleče několik let. S výstavbou dalšího velkého marketu ve městě část obyvatel Sušice nesouhlasí, což se projevilo i v novém územním plánu, který platí od září 2014. Podle něj se totiž ve městě nesmí stavět prodejny s plochou větší než tisíc metrů čtverečních, což plánovanou stavbu obchodního centra znemožňuje.

Podle společnosti Fuertes Development a firem Solodoor a SOLO Matches&Flames, jimž patří areál, je toto omezení diskriminující a s městem se kvůli novému územnímu plánu soudí.

Plány na demolici budov bývalé sirkárny pro stavbu obchodního centra už narušilo také začátkem letošního roku prohlášení dvou z nich, tzv. domečku a bývalé administrativní budovy, ministerstvem kultury za kulturní památky. Na zbytek budov už má společnost Fuertes Development pravomocné demoliční rozhodnutí.

David Kojan