Inspirovali se v Roudnici, kde rovněž lidé bojují za nemocnici, a uspořádají demonstraci. Nestaví se ale jen za sušickou nemocnici nýbrž za všechny regionální nemocnice.

„Nemocnice v Sušici je po několika letech nájmu v zoufalém stavu. Byla zrušena lůžková chirurgie, dětské oddělení, gynekologie, interna je blízká kolapsu, chirurgické sály nefungují. Celodenní ambulantní chirurgie funguje jen proto, že město hodlá platit nájemci za to, že bude dodržovat nájemní smlouvu, a bez lůžkového zázemí stejně všechny složitější případy musí být transportovány do jiných nemocnic, které lůžkové zázemí mají. Tento stav vyvolal na začátku roku petici, která byla určena sušickému zastupitelstvu a vyzývala je, aby začalo konat pro obnovení funkčnosti nemocnice. Petici podepsalo 5263 lidí, přesto to pro zastupitele nebylo dost. Proto na první petici navázala petice druhá, která se obrací na Senát, je tedy zaměřena celostátně,“ uvedl Vladimír Říha, který se s dalšími lidmi rozhodl svolat veřejný mítink.

Dle jeho slov si uvědomují, že významná příčina současného tristního stavu nemocnice je především v Sušici, ale také je zcela zřejmé, že problémy mnohých regionálních nemocnic jsou mimo jiné způsobeny tím, že zdravotní pojišťovny jim platí za stejné výkony i řádově méně než nemocnicím velkým. „Zapomíná se, že nemocnice není proto, aby čerpala zdravotní pojištění, ale že zdravotní pojištění slouží k tomu, aby v případě potřeby mohla nemocnice poskytnout potřebnou službu. Stejně jako třeba hasiči nebo policie nebo armáda. Proto se druhá petice obrací na Senát, aby nejen poskytl podporu a pomoc obnově sušické nemocnice, ale zejména aby působil pro nápravu zdravotního systému. Veřejný mítink organizujeme na podporu této petice a všech regionálních nemocnic, které doplácejí na současný způsob zdravotního systému. A nezakrýváme, že jsme se inspirovali v Roudnici, kde je sice nemocnice v jiné situaci, ale může skončit obdobně jako ta sušická,“ sdělil Říha.

Folklorní festival v Klatovech 2018.
FOTOGALERIE: Folklorní festival pobavil návštěvníky i na Kolonádě

Mítink se uskuteční ve čtvrtek 19. července v 17 hodin na sušickém náměstí. Bude se hovořit nejen o sušické nemocnici a dalších regionálních nemocnicích, ale i o systému zdravotního zabezpečení, který spoluvytvořil prostředí, jež malé regionální nemocnice prakticky ničí. „Jsou to především systémové chyby, a to nejenom zdravotního systému, které umožňují malé regionální nemocnice systematicky likvidovat. Vystoupení budou věcná a právě blízkost voleb a hojná účast mohou pomoci nemocnici zachránit. V druhé půli mítinku vystoupí zpěvák, kytarista a skladatel Martin Maxa, který přijede podpořit sušickou nemocnici, tak jako podpořil i nemocnici roudnickou,“ poznamenal Říha.

Důvody mítinku jsou dle jeho pořadatelů zachránit sušickou nemocnici a iniciovat napravení systémových chyb zdravotního systému, které umožňují systematickou likvidaci regionálních nemocnic. „Není to případ pouze Sušice, takových nemocnic je spousta, spousta jich již zanikla nebo přišla o lůžkovou péči jako Beroun, Hustopeče, Mariánské Lázně, Rýmařov, Žacléř. Doufáme také, že se petici dostane větší publicity a že si lidé uvědomí, že to, co se děje v Sušici, se může brzy dít i v jejich regionu, i když se nemusí jednat zrovna o nemocnici, a že petici svým podpisem podpoří,“ dodal Říha.

Jemnostfest 2018 - Trautenberk
OBRAZEM: Jemnostfest rozbouřil lázně