„Je to krásný pocit vracet se do míst, která jsou spjata s naší rodinou. Na Františka Křižíka si pamatuji. Byl to dědeček mojí maminky. Stále mám na něho spoustu krásných i humorných vzpomínek rodinného charakteru. Pokaždé, když přijedu do Plánice, tak vzpomínám. Obdivuji, jak myšlenka a odkaz pradědečka právě tady stále žije,“ řekl Deníku Čestmír Bárta, jeden z potomků plánického rodáka Františka Křižíka, jehož rodný dům byl včera slavnostně znovuotevřen po tříleté rozsáhlé rekonstrukci.

„Rodný domek Františka Křižíka k našemu městu patří. Proto se snažíme tuto památku udržovat a shánět prostředky na její údržbu a případné opravy. Z větší části dřevěný domek musel být v roce 2007 uzavřen. Přišlo se totiž na jeho havarijní stav, který způsobily zejména nevhodné stavební úpravy z padesátých let 20. století. Také expozice z devadesátých let 20. století byla poškozena vlhkostí ve stěnách a podlahách objektu, která se dostala i do písemností ve výstavních vitrínách,“ popisuje stav objektu před rekonstrukcí starosta města Václav Petrů.

Rekonstrukce domku byla dokončena i přes potíže v dubnu letošního roku. Problémy působil zejména havarijní stav celé západní stěny, která musela být kompletně vyměněna. Dále musela být provedena sanace stěn napadených dřevokaznými houbami, výměna podlah, obnoven byl původní sklep objevený náhodně v roce 2007, opravena elektroinstalace a v neposlední řadě byly zrekonstruovány vnější i vnitřní fasády.
„Po provedení těchto stavebních prací se do domku mohla začít stěhovat nová moderní interaktivní expozice o životě a díle Františka Křižíka, kterou připravoval tým lidí pod vedením hlavního archiváře Národního technického muzea v Praze Jana Hozáka a Jana Mikeše z Českého vysokého učení technického v Praze,“ pokračuje spoluautor programu oslav města Plánice Martin Kříž.

„V nové interaktivní expozici je k vidění opět funkční oblouková lampa ale i další vynálezy dokumentující výrobu a rozvod elektrické energie před zhruba 100 lety. Celá expozice rozděluje domek do tří samostatných částí. První představuje stěžejní technické Křižíkovy inovace v elektrotechnickém oboru, druhá přibližuje zajímavý život vynálezce prostřednictvím posterů a digitální projekce a třetí vytváří technické zázemí expozice,“ přibližuje Jan Hozák.

Hostům i obyvatelům Plánicka se opravený dům Františka Křižíka líbí. „Je to hezké a moderní. To by se mohlo mladým lidem líbit,“ myslí si Helena Pohanková z Újezda u Plánice. Zážitek z prohlídky nové expozice měla další plánická obyvatelka Marie Floriánová. „Já jsem obdivovala starou černou kuchyni. Vůbec si nedovedu představit, jak se tam mohlo vařit. Já si domek Křižíka stále spojuji se stylem ševcovské rodiny s postelí a skříní v malé místnosti. Dneska to je hlavně pro mladé,“ dodala.

Znovuotevřením domku odstartovaly třídenní oslavy 500. výročí města Plánice, které pokračují dnes 26. 6. odpoledne průvodem městem a bohatým kulturním programem na náměstí. Vše vyvrcholí půlnočním ohňostrojem a zítřejším koncertem na záchranu kostela v Nicově u Plánice.