Modelář Petr Suchánek z Plzně, kterému nikdo neřekne jinak nežli „Fík”, se modelařině věnuje téměř 35 let. „Dělal jsem autodráhu, pak jsem slepoval první modely a dnes, když už jsou finanční možnosti, se věnuji RC rallye modelům,” vysvětluje modelář, který právě proto nesměl chybět o uplynulém víkendu v Rejštejně, kde se v tamním kulturním domě konalo poslední západočeské setkání majitelů RC rallye modelů v sezoně 2011.

„Přijeli jsme si nejen zazávodit, ale také vyhodnotit uplynulou sezonu a domluvit se na té příští,” vysvětluje za organizátory západočeského šampionátu Petr Kupilík.

Rejštejnský kulturní dům tak obsadili borci se svými vozy, a tak se náhodným divákům naskytla skutečně pěkná podívaná. Na sále závodilo jedno autíčko za druhým a u stolů to pak vypadalo jako v dílnách velkých závodních stájí.

„RC modelařině se věnují kluci řekněme od deseti do šedesáti let. Máme mezi sebou ale i ženy závodnice. Kluci se tomuto koníčku věnují především proto, že se mohou šťourat v motorech, přestavovat auta a závodit. Nevěnují se ale jen autům. Stavějí lodě, letadla, vrtulníky. I ty byly v Rejštejně během víkendu k vidění. Bohužel tento náš koníček však nepatří k těm nejlevnějším. Záleží ale na tom, kolik je kdo do autíček ochoten investovat. Základní autíčko na závody vás přijde tak na deset tisíc. Ty lepší pak stojí kolem dvaceti tisíc korun. Je ale jasné, že seženete auta i za dva či čtyři tisíce. S těmi se ale nedá závodit,” vysvětluje organizátor setkání, který se tomuto sportu věnuje téměř pět let a který vede západočeskou tabulku.

Do Rejštejna na závěrečné setkání přijelo 27 jezdců. Západočeský šampionát však jezdí 34 lidí.

„Pravidelně se během roku scházíme na čtyřech závodech v Třemošné, na dvou v Kramolíně a na dvou v Klatovech. Jezdíme i na republiku, takže jsme zhruba dvakrát za měsíc na nějakém závodu po republice. I to „leze pěkně do peněz”, dodal Kupilík.

„Akce je každoročně moc dobře připravená. Do Rejštejna se pokaždé těší celá naše rodina. RC rallye se totiž věnuji já, syn i manželka. Parkety rejštejnského kulturáku však nejsou mojí parketou. Jsem zvyklý na pořádný terén a pořádnou jízdu v prachu a bahně,” směje se jezdec Suchánek.