Lidé, kteří chtějí vyrazit na dovolenou, si v posledních dvou letech stále častěji vybírají především ze zájezdů označovaných jako first (první – pozn. aut.) minute.

Takové zájezdy mají celou řadu výhod. „Když zhodnotíme finanční stránku, jsou na ně poskytovány zajímavé slevy. Hlavně je z čeho vybírat, nabídka je ucelená a kompletní," konstatoval Miloslav Jarošík ze stejnojmenné cestovní agentury.

Řada výhod

Zájezdy na první moment jsou vhodné pro rodiny s dětmi nebo pro skupiny přátel. „Prodejci nabízejí řadu slev, je možné vzít s sebou dítě zdarma nebo jede zdarma druhé dítě. Oblíbená dovolená je i ta, na kterou vyráží více rodin. U zájezdů first minute obvykle není problém, aby si lidé vybrali z více hotelů, našli si pokoje vedle sebe a podobně," doplnil Jarošík.

Mezi lidmi na Klatovsku vedou mezi destinacemi Řecko, Turecko a Egypt. Zájem o zájezdy na první moment podle prodejců zájezdů rapidně roste. „Obecně se dá říct, že Češi se již naučili nakupovat dovolené v režimu first minute. Svědčí o tom více než dvojnásobné zvýšení poptávky. Na včasném nákupu klienti oceňují především to, že si mohou více vybírat z dostupných lokalit i variant ubytování," sdělil marketingový ředitel společnosti Invia Michal Tůma.

Lidé nakupují zájezdy osobně v cestovních kancelářích a stále populárnější je nákup po internetu. „Tradičně nejoblíbenější je dovolená v Řecku. Prodej zájezdů do této destinace letos meziročně vzrostl o 128 procent. Lidé totiž rádi objevují nová místa a málo se vrací do stejných lokalit. A Řecko turistům nabízí k objevování 15 ostrovů," doplnil Tůma.

Řada lidí si chce dovolenou vybrat a nechtějí se spoléhat na to, co v nabídkách prodejců zbude. „Dovolenou vybírám vždy dlouho dopředu. Mám ráda výběr a dávám si záležet, aby dovolená splnila nároky všech členů rodiny. Raději dám o něco víc za dovolenou snů než ušetřit na dovolené – noční můře," konstatovala Božena Zechová z Klatovska.

Jsou i rizika

Jiní lidé se nákupu dovolené dlouho dopředu obávají. Někteří se nemohou rozhodnout a jiní se bojí aby o dovolenou nepřišli. „Já se prostě a jednoduše neumím rozhodnout na rok dopředu. Nevím také, jak na tom budu s penězi, zda nebudu muset dovolenou zrušit nebo posunout. Je pravda, že nabídka je vždy lepší v listopadu než například v červnu, ale já nerada riskuji. Pravdou ovšem je, že z jednoho zájezdu na poslední chvíli jsem si přivezla nepěkné zážitky, které jsem s prodejcem musela dlouho a složitě řešit," prohlásila Zuzanka Kudějová z Klatov. „V dovolené jsem konzervativní. Na hlavní letní pobyt jezdím už několik let na stejné místo a na prodloužené víkendy si vybírám z toho, co je aktuálně k dispozici," sdělil Josef Vrátil z Klatovska.

Prodejci zájezdů však s podobnými komplikacemi počítají. „Nedá se sice mluvit paušálně, ale řada zájezdů se dá posunout bez sankcí. Je běžné, že v ceně first minute zájezdů je také pojištění, které pokryje velkou část nákladů spojených se zrušením zájezdu. Ale nutnost zrušit z jakéhokoli, nejčastěji zdravotního důvodu zájezd, se objevuje v jakékoli kategorii. V případě, že si klient například zlomí nohu nebo onemocní a nemůže odjet, a ze zkušenosti víme, že se to může stát, pokryje pojištění 80 procent nákladů," dodal Jarošík.