Volby v Prášilech totiž vyhrálo sdružení nezávislých kandidátů vedené právě dosavadním starostou Pospíšilem, který narozdíl od ostatních šumavských starostů není proti vytvoření šumavské „divočiny".

„S výsledkem jsem spokojen, jestli budu dále starostou ovšem před ustavujícím zasedáním komentovat nechci. Ještě jsme o tom nemluvili, takže bych to bral jako nefér vůči ostatním nezávislým spolukandidátům," řekl Deníku Pospíšil.

Vítězní nezávislí kandidáti získali pět mandátů, další dvě opoziční sdružení tři a jeden. „Za velkou prohru to nepovažujeme, výsledky byly hodně těsné. Dobré je, že naše dvě sdružení mají v zastupitelstvu čtyři silné osobnosti, mohlo by to i přilákat občany, aby chodili na zasedání. Dosud bylo podle mě zásadním problémem to, že lidé nechodili," zhodnotila volební výsledky předsedkyně sdružení NE! uschlé Šumavě Kateřina Macháčková, která se jako „čtyřka" kandidátky „Pro rozvoj Prášil" do zastupitelstva ovšem neprobojovala. „Myslím, že naši čtyři zástupci v budoucnu dokáží něco prosadit," souhlasil lídr a jeden ze tří zvolených zástupců kandidátky „Pro občany Prášil" Petr Zamiška.

Dlouhodobé rozdělení Prášil na dva názorové proudy se podepsalo i na volební účasti, která v Prášilech byla 85,48 %. „Účast jsem čekal vysokou, ale až tak vysoká mě i překvapila," divil se Pospíšil.

Podrobný přehled výsledků komunálních voleb na Klatovsku včetně analýz a rozhovorů najdete v pondělním Klatovském deníku.

David Kojan