Hned dva vrtulníky, policejní a záchranářský, lákaly hlavně malé návštěvníky parkoviště na Slunečné u Prášil. V neděli tam totiž Správa Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava pořádala prezentaci projektu Bezpečná Šumava, na které mohli návštěvníci vidět ukázky techniky a práce všech zúčastněných složek Integrovaného záchranného systému.

Do projektu, jehož cílem je zvýšení bezpečnosti návštěvníků i obyvatel Šumavy, jsou společně se členy Informační a strážní služby (ISS) parku zapojeny Zdravotnická záchranná služba, Policie ČR, Hasičský záchranný sbor ČR, Letecká záchranná služba Armády ČR a Horská služba Šumava.

Významnou roli v projektu, který vznikl v roce 2008, hrají pracovníci ISS. Jejich hlavní výhodou je znalost terénu. „Pro záchranku ze Sušice nebo z Klatov i pro vrtulník z Plzně je to na Šumavu daleko. Pracovníci informační a strážní služby jsou tak naší prodlouženou rukou. Efekt toho, že na Šumavě je třicet proškolených lidí se záchranářskou výbavou, kteří jsou na místě téměř hned a dokáží záchranu zorganizovat, například přesně navést vrtulník, je obrovský,“ pochvaloval si spolupráci se strážci náčelník letecké záchranky Plzeň – Líně Michal Mareček. „Nejčastěji zasahujeme u pádů z kola, dopravních nehod nebo tak zvaném ocitnutí se v nouzi – vysílení, ztrátě orientace nebo neodhadnutí počasí a situace v terénu. Loni jsme řešili 350 takových případů, letos do konce srpna již více než 250,“ dodal vedoucí strážců NP Šumava Petr Šrail.

Zřizovatelem ISS je prostřednictvím Správy NP a CHKO Šumava ministerstvo životního prostředí. „Všichni v rozpočtech škrtáme, ale tohle je jedna ze služeb, kterou bych rád podpořil a škrtal co nejméně. Otázka Šumavy bezpečné pro návštěvníky je pro mě prioritou. Naší představou není Šumavu pro návštěvníky uzavřít, Šumava je národní poklad a má lidem sloužit, mají sem jezdit na rekreaci, pro radost a obdivovat jedinečnou přírodu,“ řekl na akci novinářům ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.

Právě finanční prostředky bude projekt i v budoucnosti potřebovat. „Hodně práce je ještě před námi. Všechny složky by měly být ještě více provázány, je také zapotřebí sehnat dostatek finančních prostředků na kvalitní vybavení i na dostatečný výcvik. Počet úrazů na Šumavě navíc i kvůli zvyšující se návštěvnosti neustále roste. Už asi pět let je Šumava v počtu úrazů v letních měsícíh na prvním místě ze všech sedmi oblastí, kde Horská služba ČR funguje. Začínají navíc převažovat těžké úrazy, které předáváme letecké záchranné službě,“ vysvětlil náčelník Horské služby Šumava Michal Janďura.