Radnice v Nýrsku přistoupila k zákazu podomního prodeje, modernizaci má za sebou kamerový systém a ulice hlídají fotopasti.

„Město obcházeli obchodníci s nabídkami různých „výhodných" služeb. Ne vždy bylo zboží nebo nabízené služby skutečně výhodné a také způsob prodeje byl, podle informací od občanů, mnohdy nepříjemný," informoval starosta Nýrska Miloslav Rubáš. Nýrsko proto přijalo rozhodnutí, kterým byl podomní prodej zakázán. „Jestliže k některému z našich občanů přijde domů neobjednaný prodejce, bude možné se obrátit na městskou policii, která problém vyřeší," dodal Rubáš. Lidé, které Deník oslovil, zákaz podomního prodeje vítají. „Ve své podstatě na něm není nic špatného, pokud jsou „síly vyrovnány", což však bohužel u starších a důvěřivých lidí neplatí, a právě ty může zákaz zajisté skvěle ochránit," řekl Dan Tománek.

O větší bezpečí v ulicích by se měl postarat kamerový systém. Ten byl nedávno zmodernizován. V Nýrsku přibyly čtyři moderní otočné kamery. Ty jsou připojeny na monitory státní policie. Kamery jsou nainstalovány včetně datového úložiště, kam se ukládá jejich záznam. Na pořízení kamer se finančně podílel Plzeňský kraj. Kraj zaplatil 1,3 milionu korun, zbývající částku 440 tisíc korun uhradilo město Nýrsko z vlastních zdrojů. „Mám na kamery rozpačitý názor. Nelíbí se mi představa, že mě bude nějaký policista sledovat, na druhou stranu pokud kamera pomůže zabránit například přepadení nebo přispěje k objasnění nějakých nekalostí, jsem pro," svěřil se Deníku Rostislav Síbr.

Pomáhají fotopasti

Na vybraných místech město instaluje fotopasti. Mají za cíl zabránit páchání trestné činnosti, ale pomohou i s prý například s odhalováním černých skládek. Fotopasti si od města půjčují i státní policisté. „Fotopasti už nějakou dobu používáme a myslím, že se osvědčily. Půjčila si je v rámci nějakého svého šetření i Policie České republiky. Město je používá hlavně na monitorování míst, na kterých dochází k odkládání velkoobjemového odpadu," řekl Rubáš. V Nýrsku slouží občanům sběrný dvůr, kam mohou lidé velkoobjemový odpad bezplatně uložit.

„Smyslem fotopastí není to, aby lidé dostávali pokuty, ale jde nám právě o určitou řekněme výchovu k tomu, aby lidé nepoškozovali okolí svých domů odkládáním odpadu. Lidé by měli vědět, že odkládání odpadu už nebude anonymní a je určitě lepší odpad zdarma odložit do sběrného dvora. Město musí vynakládat zbytečné prostředky na odvoz odpadu," dodal Rubáš.