Obyvatelé Nýrska a Horažďovic si konečně oddechli. Města totiž od letošního roku budou střežit nové kamery. Radnice si od tohoto počinu slibují snížení kriminality a vandalismu.

„Těsně před Vánocemi a mezi svátky jsme v Nýrsku instalovali čtyři nové kamery včetně rozvodů a ovládacího pultu. Ten je umístěn ve služebně Policie ČR," informoval starosta Nýrska Miloslav Rubáš. Kamery byly umístěny hlavně na výjezdech z města. Do budoucna by však chtěli tímto způsobem pokrýt i další místa ve městě. „Čtyři kamery nám rozhodně nestačí, a tak v letošním roce žádáme o dotaci znovu. Pokud by se nám podařilo peníze získat, rozšířili bychom systém o dalších čtyči až šest kamer," říká starosta. Pak by kamery umístili i do míst, která jsou problémová.

Zpoždění s instalací nového kamerového systému mají v Horažďovicích, kde požádali kraj o prodloužení smlouvy. „Zatím jsme ve fázi výběrového řízení na dodavatele, a tak kamerový systém bude ve městě instalován během jarních měsíců," říká místostarosta Jan Buriánek.

Už nyní ale Horažďovice kamery ve městě mají. I když nejsou příliš technicky dobré, podařilo se díky nim odhalit několik případů trestné činnosti a vandalismu. „Na nové kamery se proto už moc těšíme. Budeme mít do zahájení letošní turistické sezony ve městě instalováno a plně v provozu deset nových kamer, Ty budou na vytipovaných místech, kde míváme problémy s nepřizpůsobivou mládeží, vandaly, narkomany, ale budou i v blízkosti škol a podobně. Využívat se budou i při různých oslavách a akcích. Jejich prostřednictvím budeme sledovat pořádek ve městě. Záznam z kamerového systému se dá i zpětně prohlédnou a jeho rozlišovací schopnosti budou na velmi dobré úrovni," vysvětluje Buriánek.

Nýrsko i Horažďovice se rozhodly, že nový kamerový systém vyhodnotí až po půlročním používání. „Věříme v to, že kamerový systém bude pro nás přínosný. A protože státních policistů stále ubývá a strážníků městské policie určitě nepřibude, budou kamerové systémy pro města důležitým pomocníkem při boji s kriminalitou. V Horažďovicích rozhodně budeme uvažovat i o dalším rozšíření tohoto systému i za předpokladu, že bychom další kamery museli nakoupit z prostředků města," dodal místostarosta.

Obyvatelé měst však neví, zda by kamery měly být přínosem. „Pokud bude systém fungovat, tak jsem pro to, aby město kamery mělo. Je tu spousty míst, kde by rozhodně měly být," myslí si Josef Chalupný z Horažďovic. Karel Lukeš ze stejného města ale nevěří tomu, že by nový kamerový systém mohl zabránit vandalství.