Oslavy 20. výročí Národního parku Šumava, jejichž součástí bude ukázka dravých ptáků, koncert Jiřího Dědečka či divadlo, ale také rýžování zlata – to vše je na víkend přichystáno v NPŠ.

Oslavy 20. narozenin NPŠ se uskuteční v sobotu 2. července na Rokytě. „Slavnosti budou zahájeny úvodním slovem náměstka ředitele národního parku Jiřího Mánka, a to v 9.40 hodin.

Venkovní areál před informačním střediskem Rokyta poté bude jedním velkým pódiem pro všechny účastníky,“ zve Jan Zvettlerová z NPŠ s tím, že v nabídce jsou divadelní představení Kocour v botách a Syndibád, ukázky dravců, jejich let a lov, představení knihy fotografa Vladislava Hoška „Šumava malá, velká“ či koncert Jiřího Dědečka a dalších hostů. „Návštěvníci však mohou v areálu sledovat během dne i další doprovodné programy – budou si moci zkusit lukostřelbu, ochutnat, vidět i koupit produkty s označením Originální šumavský produkt © nebo zhlédnout ukázky šumavských řemesel. Středisko environmentální výchovy pak bude po celý den prezentovat své tvořivé dílny a pro rodiče i děti připravilo řadu her.

Pro návštěvníky je po celý den zajištěno občerstvení, které si budou moci zakoupit ve stáncích,“ doplnila Zvettlerová tím, že program slavností, které se budou konat za jakéhokoliv počasí, bude trvat do 17 hodin.

Živo bude na Šumavě i na první prázdninovou neděli 3. července, kdy NPŠ pořádá dobrodružné setkání se zlatokopy. Na tradiční akci s názvem „Rýžování zlata“, která se uskuteční u Rechlí u Modravy od 13 hodin, se návštěvníci dozví vše o rýžování zlata u nás i ve světě. „Návštěvníky budu informovat nejen o tom, jaký mělo v minulosti vliv rýžování na šumavské řeky, ale také o historii, postupech a technikách, které se při rýžování používaly,“ řekl přednášející Karel Ešner.

Součástí programu bude také praktická ukázka správného postupu při rýžování a soutěž ´honba za pokladem´, kdy přítomní po obdržení rýžovacích misek a přídělu písku zažijí na vlastní kůži napětí a soustředění při hledání zlatinek.

Během léta se bude zlato rýžovat také v Radešově (9. 7. od 10 hod.), opět u Rechlí u Modravy (17. 7. a 21. 8. od 13 hod.) a v Amálině údolí (30. 7. od 10 hod.).