„Obrazy kraje pod Práchní se jmenuje výstava, která navazuje na loňskou výstavu Obrazy Horažďovic. Obě mapují a dokumentují umělce, kteří zde působili i ty, kteří se zde jen mihli, a zároveň proměny krajiny. Je zde k vidění cca 120 děl z okolí Horažďovic od přibližně šedesáti autorů. Nejstarší vyobrazení jsou hradu Rabí z přelomu 15. až 16. století,“ uvedl vedoucí muzea v Horažďovicích Zdeněk Polanský.

Výstava je tvořena částečně z muzejní sbírky a více než polovina je zapůjčena fyzicky nebo reprodukce. K vidění jsou díla Aloise Fišárka, Bohumila Ulrycha, Vojtěcha Hynka Popelky či Vincence Beneše. Z horažďovické sbírky jsou tam obrazy Aloise Moravce, Jaroslava a Karla Němce.

Velká sezónní výstava bude věnovaná firmě Jitex, která bude zahájena 26. června. „V Horažďovicích byl druhý největší závod po Písku, koncem 80. let zde bylo zaměstnáno přes 550 lidí. Část výstavy jsme si převzali z Písku, ale udělali jsme i sběr mezi lidmi, který měl tak velký ohlas, že půjčované předměty z Písku jsou v drtivé menšině. Místní ženy věnovaly kvanta velmi kvalitních věcí, takže budeme vystavovat konfekční módu, většinou spodní prádlo, dětské oblečení, pyžama, mikiny, teplákové soupravy a podobně, ale gró výstavy bude spodní prádlo,“ nalákal Polanský.

Výstava o firmě Jitex bude v horažďovickém muzeu k vidění do 3. října.