Začala tu totiž výstava s názvem Moře a život. „Jedná se o část expozice, která byla vystavena v Národním muzeu v Praze. Tam si ji prohlédlo přes 300 tisíc návštěvníků,“ říká Miloš Anděra z Národního muzea.
V Plzni mohou lidé spatřit 290 exponátů, 170 fotografií a sto ilustrací. Některé ze zvláštností mořského světa si mohou zájemci dokonce osahat. „V muzeu bývají lidé zvyklí na to, že jsou neustále pod dozorem, který hlídá, aby se náhodou něčeho nedotkli. Rozhodli jsme se v tomto případě pro revoluční změnu. Některé z věcí jsme nechali odkryty. Návštěvníci se tak mohou dotknout například vorvaní čelist nebo žraločí kůže,“ vysvětluje Anděra.
Právě obří čelist je jedním z unikátů, které výstava nabízí. Podle Anděry něco podobného zatím v Plzni k vidění nikdy nebylo. „Kosterních pozůstatků velkých kytovců je na našem území velmi málo. Nejznámější je kompletní kostra plejtváka v Národním muzeu,“ doplňuje Anděra. Exponát měří téměř dva metry a váží kolem 150 kilogramů.
Součástí výstavy, na níž se podíleli také pracovníci oddělení zoologie Západočeského muzea v Plzni, je promítání filmu Barvy moře. Do tajů mořské říše mohou lidé v muzeu nahlédnout do druhého srpna, denně kromě pondělí od deseti do osmnácti hodin.