„Máme 450 členů, což nás samozřejmě těší. Prioritou naší organizace je starost o mládež, a to se zatím daří. Máme totiž v Mochtíně hned tři fotbalová mládežnická družstva. Na zimu jsme bohužel nepřihlásili do soutěže družstvo dorostu, protože momentálně máme nedostatek těchto hráčů. Letos se to snad změní,“ říká Karel Šot z TJ Sokol Mochtín.

V Mochtíně máme velmi aktivní také odbor Sport pro všechny, kdy především naše mladé členy máme zapojeny v různých sportovních odvětvích. Dobrých výsledků dosahují také hráči halové kopané, florbalu, stolního tenisu. Několik nás bylo i na Festivalu Sportu pro všechny v Olomouci, jehož součástí byl i národní festival v atletice a halové kopané. Aktivní jsou u nás také ženy, které pravidelně cvičí hned ve dvou odděleních Sportu pro všechny.

Rok 2008 byl pro nás hodně úspěšný. Starší fotbalová přípravka vyhrála okresní soutěž, žáci získali titul přeborníka okresu, dorostenci obsadili výborné druhé místo v krajské soutěži, „A“ muži se probojovali do baráže o postup do I. A třídy (postup ale bohužel nevyšel) a muži „B“ vyhráli III. třídu a postoupili do okresního přeboru. Naši členové a hráči aktivně využívají místního sportovního areálu a hřiště s umělým povrchem, které zde bylo vybudováno zásluhou našeho obecního úřadu.

Mochtín by si ale zasloužil sportovní halu, která by jistě do našich řad přilákala nové hráče a mnohé jiné v našich řadách udržela. Zimní přípravku totiž musíme vykonávat v tělocvičnách v Klatovech, což nás ročně stojí zhruba třicet tisíc korun. Tělocvičny v základní škole využívají hlavně děti a rodiče. Přitom výstavba haly v Mochtíně byla na spadnutí před několika lety. Připravena byla projektová dokumentace a čekalo se na dotační tituly. Bohužel to nevyšlo, a tím zmizela i šance, že by někdy mohla sportovní hala v naší obci ještě někdy stát. Dotace totiž už nejsou to, co bývaly,“ myslí si Šot.

TJ Sokol Mochtín vychoval ve svých řadách i několik sportovců, kteří jsou dnes ve vyšších soutěžích. Odchovanec Mochtína Pavel Cihlář hraje divizi za Jiskru Domažlice, jeho starší bratr Jaroslav Cihlář kope za Klatovy. Připomenout musím také Petru Levou Strnadovou, mistryni republiky v karate.. Dobrých výsledků dosáhli v loňském roce také stolní tenisté.

„Během roku pořádáme celou řadu sportovních i společenských akcí, z nichž připomenu turnaje seniorů, mladších a starších žáků v halové kopané, Mochtínský přespolní běh, který se 8. května poběží už po 37. Letos v létě se mohou všichni těšit třeba na tradiční akci Po lávce přes mochtínský rybník. Přejezd lávky se u nás koná každých pět let. Letos se pojede 18. července,“ dodal Karel Šot.