„Je tu dvakrát více diváků než vloni,“ pochvaloval si na akci pořadatel Vladimír Vácha. Spolu se svými kolegy připravil soutěže jak pro trénované dřevorubce, tak pro naprosté amatéry.

Možnosti hodit si obouručnou sekerou na cíl využil i Josef Červený z Kalu. „Je to hodně těžké. Dvakrát jsem se strefil do terče a jednou skoro do vrat,“ smál se Červený.

Těžší disciplina čekala na Marka Coufala z Hamrů, který se zúčastnil klání dřevorubců. Náročnou sestavu, při níž musel vyměnit řetěz u motorové pily a s touto pilou odříznout kotouč, poté přeříznout kmen břichatkou a na závěr sekerkou rozseknout poleno na čtyři části, zvládl pod dvě minuty. „Nijak zvlášť jsem se nepřipravoval. Učil jsem se to, když jsme doma dělali dřevo. Bylo to ale náročné, nejtěžší je řezání břichatkou,“ řekl po závodě mladík.

„Podobné typy soutěží jsou hodně populární v Německu či Holandsku, my jsme je upravili pro české diváky,“ doplnil Jiří Vorlíček, který měl dřevorubecký čtyřboj na starost.

Dřevorubecká klání, které moderoval Standa Berkovec, zpestřilo i zavírání krabičky sirek pomocí lžíce speciálního pracovního stroje. „Také jsem si to zkusil a musím říci, že to ovládání je tak jemné, že to není až tak těžké, jak se na první pohled zdá,“ doplnil Vácha.