Při počátečních pracích na bazénu s hloubkou 1,6 m byly totiž odhaleny závady, které město nepředpokládalo, a proto opravy potrvají až do jara příštího roku.

Bazén přesluhuje

Bazén je už 51 let starý, životnost takových bazénů je však podle statiků maximálně 30 let, takže klatovský bazén už přes dvacet let přesluhuje. „Vysoutěžili jsme zakázku na opravu bazénu, jejíž součástí bylo položení fólie, která by bazén zpevnila. Náklady na tuto zakázku byly vyčísleny na 2,6 milionu korun. Když se však s pracemi začalo, tak se přišlo na to, že už tam v podstatě neexistuje betonová vana, na kterou se folie má dát. Proto se bude muset udělat nová. Jelikož tato záležitost už přesahuje náklady 2,6 milionu korun, se kterými jsme počítali, tak nám nezbývá nic jiného, než úpravy zastavit a vysoutěžit zakázku znova. Práce budou rozděleny do dvou kroků. V letošním roce se udělá betonová vana a na jaře příštího roku by se tam položila folie. Náklady stoupnou o 2,9 milionu korun," informoval místostarosta Klatov Václav Chroust.

Vstupné nesníží

Lidé tak přijdou o letní sezoně o jeden z nejvíce využívaných bazénů. Vstupné však ani tak zlevněné nebude. „Návštěvníci budou mít možnost využít v létě i krytý bazén. Lidé, kteří ho navštíví a budou se poté chtít jít slunit, tak mají do letních lázní vstup zdarma. Tam samozřejmě mohou využít i dětský a dvoumetrový bazén. Krytý bazén je také 1,6 m hluboký, takže v podstatě nahradí ten venkovní," sdělil ředitel Technických služeb města Klatov, které mají krytý bazén na starost, Peter Pošefka. Naopak to však platit nebude. Návštěvníci letních lázní nemohou zdarma do krytého bazénu. „Tohle udělat nemůžeme, protože provoz krytého bazénu je finančně náročnějčí než venkovního," vysvětlil Pošefka.

Ovšem ani krytého bazénu nebudete moci využívat pořád. Tam je naplánována povinná odstávka, která však kvůli dané situaci bude zkrácena na minimum, a to na 20 dnů, od 9. 7. do 29. 7.

Díry v bazénu zakrývaly dlaždice

Stav bazénu překvapil i představitele města. „Když jsme zjistili skutečný stav bazénu, tak bylo vidět, že tam byla dlouhodobě podceněna údržba. Byly tam výrazné díry, kterými unikala voda, které dlaždice jen překrývaly. Proto si myslíme, že je nutné po těch mnoha letech, kdy sloužil, vybudovat ho v rozumných podmínkách znova. Jde o bazén, ve kterém se spousta Klatovanů naučilo plavat," uvedl Chroust.

Na návštěvníky, ale čekají také novinky. „V letních lázních nově otevřeme dětské hřiště s kolotočem, klouzačkou, houpačkou, lezeckou stěnou, houpacím koněm, hřiště pro streetball a pro nohejbal. V nabídce jsou i hřiště pro pétanque, plážový volejbal, badminton a stolní tenis," sdělil Pošefka.

Lidé tuto skutečnost neuvítají, ale za nový bazén budou rádi. „Je to velká škoda, že bude bazén zavřený. Chodí tam nejvíce lidí, hlavně s menšími dětmi. Ty, pokud vím, do krytého bazénu s kruhem nebo rukávky nemohou, takže jim varianta města bude k ničemu. V malém bazénu si nezaplavou a do dvoumetrového nemohou. Ale co se dá dělat, alespoň se začalo něco dělat a kvalita bazénů stoupne," zhodnotila Klára Procházková z Klatov.