Pouze dva voliči odevzdali svůj hlas ve volbách do Evropského parlamentu ve vesničce Maňovice. Malý zájem byl i jinde v okrese Klatovy, volební účast zde činí 28,02 procenta, což je méně než před pěti lety a o dvě desetinky méně než je letošní celorepublikový průměr.

Nejuvědomělejší voliči jsou naopak v další malé obci Frymburk, kde se jako jediní mohou pyšnit tím, že účast u nich přesáhla 70 procent.

Nízká volební účast příliš nepřekvapila. „Určitě nebude taková účast jako posledně, lidé jsou docela otrávení,“ tipovala krátce po zahájení voleb Hana Kličková, předsedkyně komise v Ostřeticích, kde byla před pěti lety nejvyšší účast voličů – 88 procent. Nespletla se, teď jich přišlo méně – necelých 69 procent, což je ale v rámci okresu vysoce nadprůměrný výsledek. „Minule jsem volil. Letos nejdu, je to k ničemu. Pro mě tam ti, co byli, nic neudělali dobrého. Je to zase jen a jen boj o koryta,“ okomentoval volební účast jeden z diskutérů na www.klatovsky.denik.cz.

Vyhrála ODS

Stejně jako v celé republice vyhrála i na Klatovsku ODS, která dostala 28,41 procenta hlasů. Levice ale uspěla na Klatovsku více, než byl republikový průměr. Druhá zde byla ČSSD (24,26 %) a třetí komunisté (16,28 %). Pětiprocentní hranici přesáhli na Klatovsku již jen lidovci (7,43 %). Naopak těsně pod ní (4,71 %) zůstala Suverenita vedená Janou Bobošíkovou. Za tuto koalici se o přízeň voličů ucházel i sušický místostarosta Petr Kocman, který od voličů v regionu dostal 84 preferenčních hlasů. Stejně jako on si o Evropském parlamentu mohli nechat zdát i další tři uchazeči z Klatovska.

Liberálové.CZ, za které kandidovali horažďovická lékařka Jindřiška Procházková a horažďovický průvodce Roman Vaněk, dostali na Klatovsku důvěru jen od 77 lidí (0,38 procenta), a ještě hůře dopadli Lidé a Politika, v jejichž řadách o přízeň voličů usiloval klatovský podnikatel Richard Vojík. Toto uskupení dostalo jen 30 hlasů (0,15 procenta).

Žádný zádrhel

Volební výsledky byly v okrese Klatovy kompletně spočítány před pondělní třetí hodinou ranní. „Během voleb se v okrese nevyskytl žádný problém, nebyla podána ani žádná stížnost,“ řekl Deníku Vladimír Šimek z klatovského Městského úřadu. Poklidný průběh voleb potvrdila i policie. „Nikde jsme nemuseli zasahovat,“ informovala klatovská policejní mluvčí Dana Ladmanová.

Článek o průběhu voleb na Klatovsku s fotogalerií najdete ZDE>>

Volby na Klatovsku v číslech

Klatovsko

Výsledky voleb v obcích na Klatovsku

Běhařov
Běšiny
Bezděkov
Biřkov
Bolešiny
Břežany
Budětice
Bukovník
Čachrov
Černíkov
Červené Poříčí
Číhaň
Čímice
Dešenice
Dlažov
Dlouhá Ves
Dobršín
Dolany
Domoraz
Dražovice
Frymburk
Hamry
Hartmanice
Hejná
Hlavňovice
Hnačov
Horažďovice
Horská Kvilda
Hrádek
Hradešice
Chanovice
Chlistov
Chudenice
Chudenín
Janovice nad Úhlavou
Javor
Ježovy
Kašperské Hory
Kejnice
Klatovy
Klenová
Kolinec
Kovčín
Křenice
Kvášňovice
Lomec
Malý Bor
Maňovice
Měčín
Mezihoří
Mlýnské Struhadlo
Modrava
Mochtín
Mokrosuky
Myslív
Myslovice
Nalžovské Hory
Nehodiv
Nezamyslice
Nezdice na Šumavě
Nýrsko
Obytce
Olšany
Ostřetice
Pačejov
Petrovice u Sušice
Plánice
Podmokly
Poleň
Prášily
Předslav
Rabí
Rejštejn
Slatina
Soběšice
Srní
Strašín
Strážov
Sušice
Svéradice
Švihov
Tužice
Týnec
Újezd u Plánice
Velhartice
Velké Hydčice
Velký Bor
Vrhaveč
Vřeskovice
Zavlekov
Zborovy
Železná Ruda
Žihobce
Žichovice