Slavnostního otevření multifunkčního zařízení, na které se po rekonstrukci změnila budova Obecního úřadu v Loučimi, se zúčastnilo téměř devadesát návštěvníků včetně starostů Pocinovic, Chodské Lhoty, Kdyně a bavorských Nových Kostelů.

U této příležitosti Loučimští uspořádali v nově vzniklých prostorách hned dvě výstavy.

V sále tělocvičny byla k vidění výstava z doby před dvaceti lety, nazvaná Zpátky do Evropy aneb Když padala železná opona.

V místnostech, které po rekonstrukci budou sloužit jako klubovny, mohli návštěvníci obdivovat stovky obrázků a grafiky Jiřího Wintera Neprakty.

„Výstavu obrazů a říkadel Jiřího Wintera Neprakty by mohlo Loučimi závidět i větší město. Vyvolala na tvářích úsměvy a u těch starších pak vzpomínky na dobu, kdy jsme se s jeho kresbami setkávali na stránkách novin a časopisů mnohem častěji než dnes, “ uvedl jeden z mnoha účastníků slavnostního odpoledne Zdeněk Huspek z Loučimi.

S opravou obecního úřadu začali Loučimští vloni v srpnu a v listopadu už jim byla hotová stavba předána.

Než se však do tak rozsáhlé rekonstrukce mohli pustit, potřebovali jistotu finanční podpory.

Opravit letité prostory včetně sálu se podařilo za pomoci dotace z Programu rozvoje venkova, která činila 719 tisíc korun.

Celkové náklady včetně vybavení klubovny pro děti se dostaly na 863 tisíc. Obec tak z rozpočtu zaplatila necelých 144 tisíc.

„S žádostí o dotaci jsme byli úspěšní, ale stavbu jsme si museli nejdříve sami zafinancovat,“ uvedla loučimská starostka Drahoslava Blahutová s tím, že v březnu získají peníze zpět v podobě vyplacené dotace.

Cílem rekonstrukce bylo využít prázdné nevyužívané prostory a opravit celou budovu.

„V budově byla vyměněna okna a podlahové krytiny. Vzniklo zde i nové sociální zařízení a zavedeno bylo plynové topení. V prostoru bývalé pošty vznikla nová klubovna pro děti a z bývalé kanceláře zemědělského družstva mají klubovnu hasiči,“ vysvětluje Blahutová a dodává, že díky těmto úpravám mají konečně v Loučimi dlouho chybějící kryté zařízení pro sportovní a společenské účely.